Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra.
Zdroj: Krasowit / Shutterstock.com

Jak vyčistit játra bez chemie: Odvar z ostropestřce funguje jako zázrak

Játra jsou velmi důležitým orgánem a tak je třeba se o ně dobře starat. Zvýšenou pozornost bychom jim měli věnovat v době hostin. K rostlinám, které mají na játra přímo blahodárný vliv, patří ostropestřec mariánský. Jeho účinky velebí nejen lidové léčitelství, ale i klasická medicína. Za určitých podmínek jej můžeme pěstovat i na zahradě.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je dvouletá bylina s hluboce laločnatými ostnitými listy, jejichž sytě zelená plocha je bohatě bíle mramorovaná. Na přímých lodyhách vytváří bodlákovité úbory purpurově růžových květů, které vykvétají v pozdním létě. Semeno i se slupkou se užívá především na povzbuzení a regeneraci jater.

Pěstování a zpracování

Ostropestřec je statný a velmi dekorativní bodlák, dorůstající metrové výšky. Jeho sytě fialové květenství vykvétá od července do září.

Ze semen ostropestřece se lisuje léčivý olej

Užívanou částí rostliny jsou semena. Sbíráme je krátce před dozráním tak, že odřežeme odkvetlé hlavice a na vzdušném místě je necháme dozrát.

  • Pochází se Středomoří a u nás občas zplaňuje v teplých oblastech. Lze jej pěstovat jako jednoletou až dvouletou rostlinu.
  • Svědčí mu lehká, písčitá půda a slunné místo.

Pokud si přejete vlastní léčivé plody, zpracování je poměrně pracné, ale účinky této rostliny jsou opravdu mimořádné. Palice je třeba sklízet v celku těsně před dozráním plodů, které by se jinak uvolnily. Pak se nechají dozrát a usušit na teplém, vzdušném a tmavém místě a poté zbaví chmáří a vytřídí.

Akční letáky