Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra.
Zdroj: Krasowit / Shutterstock.com

Jak vyčistit játra bez chemie: Odvar z ostropestřce funguje jako zázrak

Játra jsou velmi důležitým orgánem a tak je třeba se o ně dobře starat. Zvýšenou pozornost bychom jim měli věnovat v době hostin. K rostlinám, které mají na játra přímo blahodárný vliv, patří ostropestřec mariánský. Jeho účinky velebí nejen lidové léčitelství, ale i klasická medicína. Za určitých podmínek jej můžeme pěstovat i na zahradě.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je dvouletá bylina s hluboce laločnatými ostnitými listy, jejichž sytě zelená plocha je bohatě bíle mramorovaná. Na přímých lodyhách vytváří bodlákovité úbory purpurově růžových květů, které vykvétají v pozdním létě. Semeno i se slupkou se užívá především na povzbuzení a regeneraci jater.

Pěstování a zpracování

Ostropestřec je statný a velmi dekorativní bodlák, dorůstající metrové výšky. Jeho sytě fialové květenství vykvétá od července do září.

Ze semen ostropestřece se lisuje léčivý olej Ze semen ostropestřece se lisuje léčivý olej Zdroj: Shutterstock.com / joannawnuk

Užívanou částí rostliny jsou semena. Sbíráme je krátce před dozráním tak, že odřežeme odkvetlé hlavice a na vzdušném místě je necháme dozrát.

  • Pochází se Středomoří a u nás občas zplaňuje v teplých oblastech. Lze jej pěstovat jako jednoletou až dvouletou rostlinu.
  • Svědčí mu lehká, písčitá půda a slunné místo.

Pokud si přejete vlastní léčivé plody, zpracování je poměrně pracné, ale účinky této rostliny jsou opravdu mimořádné. Palice je třeba sklízet v celku těsně před dozráním plodů, které by se jinak uvolnily. Pak se nechají dozrát a usušit na teplém, vzdušném a tmavém místě a poté zbaví chmáří a vytřídí.

Akční letáky