Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je dvouletá bylina s hluboce laločnatými ostnitými listy, jejichž sytě zelená plocha je bohatě bíle mramorovaná. Na přímých lodyhách vytváří bodlákovité úbory purpurově růžových květů, které vykvétají v pozdním létě. Semeno i se slupkou se užívá především na povzbuzení a regeneraci jater.

Pěstování a zpracování

Ostropestřec je statný a velmi dekorativní bodlák, dorůstající metrové výšky. Jeho sytě fialové květenství vykvétá od července do září.

Užívanou částí rostliny jsou semena. Sbíráme je krátce před dozráním tak, že odřežeme odkvetlé hlavice a na vzdušném místě je necháme dozrát.

  • Pochází se Středomoří a u nás občas zplaňuje v teplých oblastech. Lze jej pěstovat jako jednoletou až dvouletou rostlinu.
  • Svědčí mu lehká, písčitá půda a slunné místo.

Pokud si přejete vlastní léčivé plody, zpracování je poměrně pracné, ale účinky této rostliny jsou opravdu mimořádné. Palice je třeba sklízet v celku těsně před dozráním plodů, které by se jinak uvolnily. Pak se nechají dozrát a usušit na teplém, vzdušném a tmavém místě a poté zbaví chmáří a vytřídí.