Už odpradávna se ostropestřeci přezdívá Kristova koruna a to především kvůli jeho vzhledu. Dávejte si tedy pozor, abyste si ho nespletli s bodlákem. Už ve staré Antice se používal proti hadímu uštknutí a od středověku k léčbě jaterních nemocí. Také pomáhá s depresemi či krevním tlakem.

Ostropestřec dokáže nerůznější nemoci pomoci vyléčit a působí i jako vhodná prevence. Pokud ho však chcete kombinovat s léky, raději se vždy poraďte s odborníkem.

Ostropestřec se používá především v souvislosti s játry. Pomáhá léčit záněty jater, cirhózu nebo také žlučové kameny. Chrání tento zatěžovaný orgán před toxickými látkami a detoxikuje ho. Také podporuje jejich regeneraci a může vám pomoci se dát znovu do kupy po mononukleóze či otravě.

Ostropestřec může chránit před rakovinou

Studie vědeckého týmu z Mexika prokázala v roce 2014 zlepšení jaterních funkcí při užívání silymarinu a dokonce zjistila, že může mírně prodloužit délku života u lidí s cirhózou jater. Tato bylinka však zřejmě chrání také před rakovinou. Její semena jsou totiž zdrojem zmíněného antioxidantu s názvem silymarin, který podporuje správnou funkci imunitního systému a bojuje proti poškození DNA v buňkách. U nemocných se používá i při chemoterapiích, kdy odvádí škodlivé látky z těla. Dle průzkumu z University of Minnesota také zabraňuje růstu nádorů v kůži, prsu, děložním čípku či prostatě.

(Bosch-Barrera J a kol., Anticancer Res., 2014, Prabha Tiwari a Kaushala Prasad Mishra, Cancer Research Frontiers., 2015, Tiwari P et al, Cancer Invest., 2011)

Ostropestřec pomáhá snižovt hladinu cholesterolu v krvi. Prospívá tedy srdci. Působí i protizánětlivě, čistí krev a snižuje záněty. Dokonce prý půsbí jako prevence před Alzheimerovou chorobou.

Pomáhá také při regulaci cukrovky

Studie z roku 2006 říká, že pomáhá cukrovkářům udržovat hladinu glykémie v normálu. Dále je významný i pro náš žlučník. Nesprávná strava, stres a špatný životní styl mohou způsobit vznik žlučových kamenů. Ostropestřec patří v léčbě žlučových kamenů mezi nejznámější tradiční bylinky.

Třešničkou na dortu je fakt, že má nejspíše schopnost zpomalovat stárnutí. Mizí po něm také akné, pigmentové skvrny a vrásky.

Většinou se konzumuje jako čaj nebo tinktura. Jak si takovou tinkturu z ostropestřece připravit?

Suroviny:

50 gramů semen ostropestřce mariánského
500 ml alkoholu (např. vodka)

Postup:

Nejdříve je nutné semínka ostropestřce namlít, aby se z nich lépe uvolnily účinné látky. Využijeme k tomu např. domácí mlýnek na kávu. Poté je ve vhodné nádobě smícháme s alkoholem. Takto necháme stát 14-20 dní na světle. V průběhu této doby lahev občas protřepeme. Poté již stačí tinkturu scedit a můžeme užívat.

Zdroj: www.mentislab.cz, www.mojemedicina.cz, www.vasbylinkar.cz