Diamant

Bílá slovenská odrůda, která zraje v první polovině září.

  • Hodí se na pergoly. Musíme regulovat sklizeň, odrůda je vysoce plodná. Vyžaduje vyšší srážky.
  • Na zahrádkách ji lze pěstovat na osluněných, před mrazy dobře chráněných místech; mrazy by ji mohly poškodit zejména v nížinných polohách.
  • Je citlivá na plíseň révovou i padlí révové.

Je to typická stolní odrůda pro produkci vysoce kvalitních hroznů určených výhradně pro přímý konzum. Bobule mají chrupkavou dužinu, se kterou slupka splývá, což je důležitý znak pro stolní odrůdy.

Achát

Slovenská odrůda se středně velkým a středně hustým hroznem a s velkými bobulemi, zraje koncem září. Roste středně bujně, je však citlivá na mrazy, proto vyžaduje chráněné a teplé polohy. Na půdu velké nároky nemá, nejvhodnější je hlinitopísčitá s dostatkem vody, dobře snáší i sucho. Vůči plísni révové a padlí je středně odolná.

Panonia Kincse

Bílá odrůda náročná na stanoviště, poměrně citlivá na mrazy i houbové choroby. Hodí se na pergoly nebo do skleníku, kde si však musíme dávat pozor na padlí révové. Proti plísni šedé je však odolná. Je to typická odrůda určená pro konzum čerstvých hroznů.

Aron

Bílá, v Maďarsku vyšlechtěná odrůda, která roste velmi bujně a je vysoce plodná, hrozny má velké a chutné. Dozrává však později (koncem září). Vyžaduje chráněná místa s kvalitní humózní půdou. Trpí plísní révovou. Hodí se do skleníku.

Julski Biser

V Bulharsku vyšlechtěná bílá odrůda zraje počátkem září. Je to odrůda poměrně citlivá k houbovým chorobám, potřebuje teplé, chráněné polohy a vlhčí hlinitopísčité půdy. Při pěstování ve skleníku vyžaduje ochranu proti padlí révovému.

Kodrjanka

Odrůda byla vyšlechtěna v Moldávii. Tato v půlce září dozrávající modrá odrůda má velké, elipsovitě protáhlé bobule. Houbovými chorobami příliš netrpí, vyžaduje však teplejší polohy a výživné půdy, je vhodná do skleníku.

Vitra

Odrůda s červenofialovými hrozny byla vyšlechtěna v ŠSV Polešovice. Zraje v polovině září a vyžaduje teplé stanoviště. Odrůda je vhodná pro všechny naše vinice, nejlepší jsou však svahovité pozemky nebo chráněná místa s dostatkem slunce. Vyžaduje úrodnou, dostatečně vlhkou půdu a ve skleníku dodatkovou závlahu. Odolnost vůči zimním mrazům je dobrá. Je to další typicky stolní odrůda určená pro přímý konzum.

Olšava

Modrá, velmi populární odrůda byla vyšlechtěná v Polešovicích. Je vhodná pro všechny naše vinohradnické oblasti, ale zahrádkáři ji mohou pěstovat i ve vyšších nevinařských polohách, dozrává v září. Potřebuje hlinité a hlinitopísčité půdy, dostatek vláhy a dobrou výživu. Olšava je poměrně dobře odolná vůči zimním mrazům, jarními nebývá příliš poškozena.

Alden

Plodí spolehlivě a je vhodný na pergoly.

Původem americká modrá stolní odrůda je vysoce plodná. Hodí se do všech našich vinařských oblastí. Rostlina je nenáročná na zelené práce a odolná k zimním mrazům. Je dobře odolná k plísni révové i k padlí révovému. Hrozny po dozrání vydrží na keři až do poloviny října a při přezrálosti stoupají jejich chuťové vlastnosti – bobule mají příjemně aromatickou chuť s jahodovým až malinovým nádechem.

Pola

Typická stolní modrá odrůda je určená pouze pro přímý konzum hroznů a byla vyšlechtěna v Polešovicích. Je vhodná do všech oblastí i do skleníku. Na půdu nemá velké nároky a snese i sušší stanoviště, kde ale vytváří menší hrozny. Vhodné jsou půdy dobře prohnojené a dostatečně zásobené vodou, ve sklenících jí prospívá doplňková závlaha. Pola je citlivá na plíseň révovou a padlí révové (ve skleníku ji musíme chránit především proti padlí révovému), odolnost hroznů k poškození plísní šedou je však dobrá.

Cardinal

Velmi raná modrá odrůda se pyšní velkými hrozny i bobulemi. Není rezistentní a vyžaduje proto preventivní ochranu před houbovými chorobami, je také málo odolná k mrazům. Je však vhodná do skleníku a její hrozny mají příjemnou chuť s muškátovým tónem.

Marquis

Bezsemenná bílá odrůda s velkými bobulemi vynikající chuti se dobře hodí na zahrádku. Je vysoce úrodná a mrazuvzdorná, dozrává počátkem září a vyžaduje redukci úrody.