Fontánky a vodotrysky mohou oživovat zahradní jezírko, nebo bublat pouze ve větší nádobě. Vejdou se i na malou zahradu nebo terasu.

Fontánka plná fantazie

Můžete zakoupit již hotové sestavy, ale také si snadno vytvořit vlastní, postačí vodotěsná nádoba a oblázky na ozdobu. Čerpadlo určené pro fontánky umístěte do nejnižšího místa nádrže, vodu můžete vést vzhůru třeba hadicí schovanou v bambusové nebo dřevěné trubce. U malých fontánek postačí i přístroje s menší výkonností, jejichž spotřeba je mírná, ale efekt velký. I malý pramínek dovede vykouzlit poutavou zvukovou kulisu, pokud jej necháme stékat z výšky, a pohled na něj je také nesmírně příjemný.

  • Fontánky mohou využívat stěny domu či pergoly, kde je možné vytvořit malý vodopád pomocí menších, rozmanitě tvarovaných kamenů přilepených na zeď. Vodopády a kaskády můžete tvořit také s pomocí dřeva, mušlí, keramiky...
  • Efektní jsou volně stojící nádoby, v jejichž hrdle bublá voda - přetékající může zachytávat nádržka zapuštěná v zemi pod nádobou a vyplněná oblázky, nebo minijezírko s vodními rostlinami.
  • Voda může bublat i v prostorném ptačím napajedle, což potěší jak milé opeřené hosty, tak vaše smysly. Vysoká volně stojící napajedla (která ptáky chrání před nenechavou kočkou) jsou samy o sobě krásným doplňkem zahrady. Můžete pořídit keramická, kamenná, kovová a i některé levné plastové imitují přírodní materiály celkem zdařile.
  • Kaskády a fontánky krásně doplní trs trav, jako je například vysoká ozdobnice čínská, nebo bambus. Přímo v nádobách s vodou mohou růst bahenní rostliny (žluté kosatce, orobince, sítiny aj).

Voda v trysku

Velmi osvěžující jsou vodotrysky, které v létě milují nejen děti. Třpyt slunečních paprsků ve vodní tříšti přitahuje všechny pohledy.

Aby se voda neztrácela, nesmí výška vodotrysku přesahovat poloviny délky záchytné nádrže pod ním.