obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Osvěžte letní zahradu fontánkou či vodotryskem. Stačí malé čerpadlo a trocha fantazie

Šumění tekoucí vody nejen že překryje hluk z ulice, ale spolehlivě vás uklidní. Na vodu v pohybu je navíc krásný pohled, umí vytvořit okouzlující zátiší.

Fontánky a vodotrysky mohou oživovat zahradní jezírko, nebo bublat pouze ve větší nádobě. Vejdou se i na malou zahradu nebo terasu.

Fontánka plná fantazie

Můžete zakoupit již hotové sestavy, ale také si snadno vytvořit vlastní, postačí vodotěsná nádoba a oblázky na ozdobu. Čerpadlo určené pro fontánky umístěte do nejnižšího místa nádrže, vodu můžete vést vzhůru třeba hadicí schovanou v bambusové nebo dřevěné trubce. U malých fontánek postačí i přístroje s menší výkonností, jejichž spotřeba je mírná, ale efekt velký. I malý pramínek dovede vykouzlit poutavou zvukovou kulisu, pokud jej necháme stékat z výšky, a pohled na něj je také nesmírně příjemný.

Fontánka v ptačím napajedle, napít se přilétla hrdlička zahradní Fontánka v ptačím napajedle, napít se přilétla hrdlička zahradní Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Fontánky mohou využívat stěny domu či pergoly, kde je možné vytvořit malý vodopád pomocí menších, rozmanitě tvarovaných kamenů přilepených na zeď.  Vodopády a kaskády můžete tvořit také s pomocí dřeva, mušlí, keramiky...
 • Efektní jsou volně stojící nádoby, v jejichž hrdle bublá voda - přetékající může zachytávat nádržka zapuštěná v zemi pod nádobou a vyplněná oblázky, nebo minijezírko s vodními rostlinami.
 • Voda může bublat i v prostorném ptačím napajedle, což potěší jak milé opeřené hosty, tak vaše smysly. Vysoká volně stojící napajedla (která ptáky chrání před nenechavou kočkou) jsou samy o sobě krásným doplňkem zahrady. Můžete pořídit keramická, kamenná, kovová a i některé levné plastové imitují přírodní materiály celkem zdařile.
 • Kaskády a fontánky krásně doplní trs trav, jako je například vysoká ozdobnice čínská, nebo bambus. Přímo v nádobách s vodou mohou růst bahenní rostliny (žluté kosatce, orobince, sítiny aj).

Voda v trysku

Velmi osvěžující jsou vodotrysky, které v létě milují nejen děti. Třpyt slunečních paprsků ve vodní tříšti přitahuje všechny pohledy.

Tvary vodotrysků v jezírku lze měnit s pomocí výměnných hlavic Tvary vodotrysků v jezírku lze měnit s pomocí výměnných hlavic Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

   

  Aby se voda neztrácela, nesmí výška vodotrysku přesahovat poloviny délky záchytné nádrže pod ním.

   

  Vodotrysk oživí jezírko, prokysličování vody zároveň prospívá jeho obyvatelům a pomáhá udržet vodu čistou. Výhodné je nechat vodu protékat čistícím filtrem (pískovým, bakteriálním).

Vodu můžete nechat vyvěrat v kterékoli části zahrady, i když jezírko nemáte. Postačí vodotěsná nádrž, zapuštěná či volně stojící, odkud bude voda odváděna zpět do oběhu. Nádrž můžete vyplnit kameny, oblázky, olemovat vlhkomilným rostlinami a okrasnými travinami.

 

Akční letáky