Pátráte po efektivní metodě, která vám pomůže eliminovat výskyt nepříjemných škůdců na zahradě? Zapomeňte na chemické prostředky a raději sáhněte po ovesných vločkách. Tento nenápadný pomocník bude nejen vaším spojencem v boji proti obtížným škůdcům, kteří vám ničí zahradu, ale jistě prospěje i pěstovaným rajčatům.

Jak použít ovesné vločky na zahradě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Garden Master:

Zdroj: Youtube

Ovesné vločky

Ačkoliv jsou ovesné vločky vynikající a zdravou potravinou, lze je využít i v péči o zahradu. Můžete s nimi velice snadno odradit hlavně slimáky a šneky, kteří dokáží během chvilky zlikvidovat veškerou úrodu. Jak tedy tyto nežádoucí plže odradit?

Jak ovesné vločky použít

Tato metoda je naprosto ekologická, protože vločky zmíněné plže nezahubí, ale jsou pro ně neodolatelným lákadlem, které je odradí od ožírání pěstovaných rostlin. Místo na nich si pochutnají na vločkách, které je maximálně zasytí a zahrada zůstane bez poškození.

Množství použitých ovesných vloček se odvíjí od plochy zahrady, kde se plži vyskytují. Nejprve je v dostatečně velké nádobě zalijte vodou a nechte je dostatečně nasáknout. Slimákům i šnekům se budou lépe konzumovat.

Připravené vločky rozložte na misky či talířky a umístěte je v okolí záhonů. Půjde o dokonalá lákadla, kterým tito škůdci neodolají. Vločky je zasytí natolik, že se už na pěstovanou zeleninu nedostane. A protože budete vědět, kde se shromažďují, je snadnější je sesbírat.

Kouzelná přísada pro rajčata

Když už budete pracovat s vločkami, měli byste vědět, že jsou také skvělou výživou pro rajčata. Vzhledem k obsaženým látkám budou rychleji růst a také více plodit.

Díky draslíku budou rostliny mnohem silnější a odolnější, vápník přispěje k lepšímu zdraví, hořčík pomůže k lepšímu růstu a fosfor podpoří krásné a zdravé květy. Stačí si připravit jednoduché a účinné hnojivo.

Výživa z ovesných vloček

V tomto případě je nutné vločky před použitím náležitě rozemlít. Na 1 l vody jsou potřeba zhruba tři lžíce ovesných vloček. Směs řádně promíchejte a následně přeceďte přes jemný cedník. Díky tomu se zbavíte případných hrudek.

Tento koncentrát pak nařeďte dalším litrem vody. Hnojivo na rajčata používejte ideálně každé dva dny. Počítejte s tím, že je lepší na každé hnojení udělat čerstvou dávku, při skladování by mohlo být napadeno plísní.

Další přírodní způsoby, jak se zbavit škůdců

Přírodní způsoby, jak se zbavit škůdců, jsou nejen účinné, ale i šetrné k životnímu prostředí. Jednou z osvědčených metod je použití mýdlové vody, která se aplikuje postřikem na rostliny a hubí mšice a další drobný hmyz. Neemový olej je dalším skvělým pomocníkem, který působí jako repelent a zároveň narušuje životní cyklus škůdců. Česnekový sprej, připravený z rozmačkaného česneku a vody, odpuzuje mnoho druhů hmyzu díky svému silnému aroma. Proti slimákům lze použít kávovou sedlinu nebo popel, který slimáci nesnášejí. Nasazení přírodních predátorů, jako jsou berušky, žáby nebo ptáci, může také výrazně snížit populaci škůdců na zahradě. Tyto metody nejenže chrání vaše rostliny, ale také přispívají k zachování biodiverzity a zdraví ekosystému.

Související články

Zdroje: www.fajntip.cz, www.denik.cz, www.receptyprimanapadu.cz