obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ovocná zahrada v lednu: Co vše můžeme učinit pro budoucí úrodu?

Nastává doba vhodná pro prořezávky mnohých ovocných dřevin, teploty nad nulou jsou pro řez ideální. Stromy si rovněž zaslouží prevenci proti chorobám. A můžete si připravit vše potřebné pro jarní výsadby.

Chystáte se na jaře vysadit ovocné stromky a keře? Již v lednu můžete vyhloubit jámy, protože půda ještě nestihla ani do hloubi promrznou a opět máme spíš teplé počasí. Na jaře, kdy je na zahradě práce víc než dost, budete mít náskok. Ale i pro již dávno vysazené ovocné dřeviny lze mnohé učinit.

Plodnost lískových keřů lze podpořit zmlazením Plodnost lískových keřů lze podpořit zmlazením Zdroj: Shutterstock.com / Martin Fowler

Zmlazení lískových keřů

V průběhu ledna za bezmrazých dnů můžeme zmladit lískové keře. Mohou dávat nejen stín a úkryt ptákům, ale i úrodu chutných oříšků. Ovšem pokud je keř příliš hustý, plodí pouze okrajové větve. Odstraníme proto část výhonů těsně u země a ponecháme pouze malý počet, který nahradí staré větve. Proutky, které nám z tohoto pozvolného zmlazování zbydou, lze využít na stavbu lískových plůtků či opor pro popínavé rostliny.

A nejen lískové keře lze prořezávat: Teplé zimní dny můžete využít i k řezu ostatních ovocných dřevin – více se dozvíte v článcích: Víte, jak prořezat své ovocné stromky?Přejete si bohatou úrodu rybízu? Prořezejte v zimě rybízové keře

Mumifikovaný plod švestky je zdrojem moniliózy Mumifikovaný plod švestky je zdrojem moniliózy Zdroj: Shutterstock.com / Benedek Alpar

Mumie musí pryč

Všechny mumifikované plody, které zůstaly zapomenuty na stromě nebo pod ním, bychom měli nejpozději v lednu odstranit. Omezíme tak šíření moniliové hniloby třešní, višní i slivoní, uklidit je třeba také zapomenutá jablka a hrušky. Seschlé a nemocné plody už neposlouží ani jako potrava pro ptáky, obsahují však velké množství výtrusů, ze kterých se infekce na jaře opět šíří na všechny strany. Teleskopické nůžky nám práci značně usnadní.

Tipy pro obohacení zahrady

Ovocné dřeviny, na kterých se plody drží po celou zimu, jsou mimořádným obohacením zahrady. Mnohé z nich slouží jako potrava pro ptáky i okrasa, přičemž je můžeme sbírat i sami, a to i v průběhu zimy, kdy přešly mrazem. Například mišpule, jeřabiny, hlohy, trnky a dřínky jsou po přemrznutí ještě chutnější.

Dřínky rozzáří zasněženou zahradu Dřínky rozzáří zasněženou zahradu Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

V první půli ledna, za bezmrazých dnů, se z jednoletých výhonů odebírají rouby třešní a višní, slivoní a meruněk, koncem měsíce pak rouby hrušní a jabloní. Můžeme si tak namnožit své oblíbené a osvědčené odrůdy na odolné podnože.

Akční letáky