Mravenci začínají škodit na zahradách brzy na jaře
Zdroj: Irina Kozorog / Shutterstock.com

Jak chránit ovocné stromy před nájezdy mravenců? Chyťte jejich průzkumníky

Mravenci začínají škodit na zahradách brzy na jaře, hned poté, co se půda prohřeje. Shánějí totiž po dlouhé zimě potravu pro larvy, která se nachází na pučících ovocných stromech. Nejvíce jich naleznete na hrušních, kde si na květních pupenech doslova pochutnávají. Jak si s těmito potvůrkami poradit bez použítí chemie?

Zdroj: www.receptyprimanapadu.czsazenicka.czchalupari-zahradkari.cz

V ovocných zahradách škodí mravenci tak, že podrývají kořeny ovocných stromů, zeleniny, ale i květin a půdu, která by měla zůstat dole u kořenů přenáší na povrch. Mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich, takže jejich likvidace není nijak obtížná.

Pokud se jich chcete zbavit bez chemie, zkuste zasadit mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli. Prostě takové rostlinky, které mají silné aroma. No a jestli řádí mravenci ve vašem domě, zasaďte jim pod okny cibuli nebo česnek, nebude se jim chtít chodit přes páchnoucí záhony a zamíří jinam.

Lógr a kvasnice s medem jsou jasnou volbou

Vyzkoušená je také kávová sedlina, kterou nadrobíte a nasypete na cestičky, kudy se pohybují. Nebojte se zasypat klidně i přímo mravence, leknou se a odstěhují. Pomáhají i na papíru nasypané kvasnice s cukrem či medem. Škůdci na tuhle lahůdku totiž dostanou chuť a po jejím pozření zemřou.

Pomůže skořice i prášek do pečiva

Možná budete překvapeni, ale stačí i docela obyčejná skořice. Zalijete ji litrem vody, necháte přes noc odpočívat a druhý den přecedíte. Šlem, který vám zůstane, jemně naředíte a nalijete ke kmenu keře nebo ovocného stromu. Opakujte pokaždé, když zaprší.

Mravenci jsou užiteční v přírodě, ale doma je mít nechceme Mravenci jsou užiteční v přírodě, ale doma je mít nechceme Zdroj: Profimedia

Další skvělou volbou je prášek do pečiva. Dvěma sáčky obsypte strom a každý třetí den prášek do pečiva doplňujte. Tahle varianta likvidace mravenců je vhodná pro malé zahrádky. Stejně tak je pro ně postrachem mýdlová voda, jarová voda nebo lógr. 

Pásky proti hmyzu likvidují průzkumníky

Vyzkoušet můžete i pruh textilie namazané lepidlem nebo lepivé pásky proti hmyzu. Ty musí tvořit pořádnou souvislou vrstvu, která bude umístěna vysoko nad zemí, aby na ně nestříkalo bahno či nepršelo. I tak si buďte jisti, že past budete muset několikrát zopakovat, moc dlouho totiž nevydrží. Vždy nechte na páskách několik chycených průzkumníků. Když je totiž ostatní mravenci uvidí, svůj pochod vzdají a vy budete mít pokoj.

Mravenci občas napadají naše domácnosti i zahradu Mravenci občas napadají naše domácnosti i zahradu Zdroj: Profimedia

Jestli už si nevíte rady, pořiďte si škvory. Je to sice trochu brutální, ale škvorům mravenci chutnají. Postavte jim domečky, kde mohou na škůdce číhat a kvalitně je likvidovat. Nebojte se, jsou v tomto boji opravdu úspěšní!

Akční letáky