Palmy jsou domovem v tropech a subtropech celého světa, je jich přibližně 3000 druhů. Jako pokojové a přenosné rostliny lze úspěšně pěstovat pouze několik desítek druhů. Většina z nich potřebuje v dospělosti dostatek místa. Ovšem toho, že by palmy dorůstaly do desetimetrové výšky, jako ve své domovině, se obávat nemusíte. V našich podmínkách dosahují mnohem menších rozměrů.

Jak pěstovat palmy?

 • Palmy potřebují dostatek světla. Řadě z nich ale nesvědčí přímé polední slunce, zvláště pak mladším exemplářům.
 • Substrát by měl být lehký a propustný, s příměsí rašeliny a písku. Na dno položte štěrk, hrubý písek nebo keramzit jako drenáž. Ideální jsou vyšší, úzké nádoby, protože palmy mají obvykle dlouhý kůlovitý kořen.
 • V létě palmy vyžadují vydatnou zálivku, ale substrát musí mít i možnost mírně proschnout (kořen nesmějí být trvale v mokru).
 • Přihnojovat je můžete hnojivem pro pokojové rostliny, nebo speciálním hnojivem pro palmy.
 • V zimě většině palem svědčí odpočinek při nižší teplotě, na světlém místě. V tuto dobu je třeba zálivku výrazně snížit.
 • Důležitá je i kvalita a teplota vody – měla by být dešťová nebo alespoň odražená, a nikdy chladnější nežli substrát v květináči.
 • Palmy jsou ideální přenosné rostliny a svědčí jim letnění na zahradě, terase, balkóně. Neměly by ale stát na příliš větrném místě.
 • Vlivem suchého vzduchu mohou palmám hnědnout konečky listů. Pomůže zvýšení vzdušné vlhkosti pomocí rosení listů a odpařovacích nádob umístěných pod palmami.
 • Palmám vždy poskytujte prostorný květináč, ale přesazujte je teprve když je to opravdu nutné a kořeny se z nádoby derou do světa, obvykle jednou za několik let. Je třeba postupovat opatrně a nepoškodit hlavní kořen. Časté přesazování palmám nesvědčí. V mezidobí stačí vyměnit svrchní části zeminy v nádobě, dostatek živin zajistí také přihnojování.

Žumara (Trachykarpus, Chamaerops)

Tato půvabná, odolná a otužilá asijská palma se pěstuje ve více druzích a patří mezi nejotužilejší palmy, které lze za určitých podmínek pěstovat venku i celoročně (ve Středozemí se tak běžně pěstují). Krátkodobě snesou i mrazy kolem -20°C. V zimě však potřebují péči a důkladnou ochranu, nejvíce jim škodí chlad v kombinaci s vlhkem.

 • Potřebují dostatek světla a snáší i přímé slunce.
 • Zimovat by měly při teplotě kolem 5°–10°C.
 • Velmi jim prospívá letnění, ale umístěte ji raději do závětří, vítr může listy poničit.

Žumara ztepilá (Trachykarpus fortunei) dorůstá až do výše 2 či 2,5 metrů. Žumara nízká (Chamaerops humilis) roste spíše do šířky a bohatě se větví.

Washingtonia

Atraktivní palma pocházející z Ameriky roste velmi rychle a to až do výšky tří

metrů. Vzhledem je podobná žumaře, a podobně jako ona snese v létě i přímé slunce a může ji poničit vítr. Nevadí jí suchý vzduch, neboť roste v polopouštních podmínkách. Pro zimování staršího exempláře proto potřebujete zimní zahradu nebo opravdu prostornou chodbu – přes zimu by měla odpočívat při teplotě kolem 10°.

Veliké dlanité listy druhu Washingtonia robusta jsou leskle zelené, zatímco W. filifera je má šedozelené.

Semena washingtnonie klíčí pomalu a pouze při vysoké teplotě.

Květináče na kolečkách

I když některé odolnější palmy snesou i pár stupňů pod nulou, po celou zimu venku rozhodně nevydrží. Jsou to ale ideální přenosné rostliny. Jenže u vzrostlejších exemplářů může být právě přenos kámen úrazu. Umístěte je proto včas na podložku s kolečky. Pro tento účel se v různých velikostech i prodávají, ale zruční kutilové si ji snadno vyrobí i sami.