Jak úspěšně pěstovat papriky?

Papriky na zahrádce nebo balkóně dnes už nejsou raritou. Mnozí si jejich pěstění již vyzkoušeli, a především jsou oblíbené všemožné papričky pikantní. Rozhodně je však možné i pěstování zelených či bílých paprik, ale i sladkých kapií. Jen je třeba zajistit rostlinám vhodné podmínky a péči.

Jak na to? Poradí vám například ostřílený pěstitel v tomto dnes téměř archaickém, ale stále velmi zajímavém příspěvku z YouTube kanálu Receptář prima nápadů.

Zdroj: Youtube

Co se děje s paprikami?

Daří se vám, rostliny jsou pěkně vitální a začínají se objevovat první plody. Proč ale začínají od špičky osychat či naopak zahnívat? To nejjednodušší vysvětlení je, že mají příliš málo nebo příliš mnoho vody. Stát se to může, nicméně důvod bývá často docela jinačí.

Máte-li problémy se zavlažováním, výkyvy teplot jsou příliš velké, případně nepřeje počasí, může se stát, že budou rostliny trpět hnilobou nebo sesycháním, nicméně se pak tento problém týká celé rostliny a nejen jejích plodů.

Suché plošky a fleky tvořící se na špičce plodů jste mohli vidět například také u rajčat. Jde až o tmavé fleky, které pěstitelé mohou nesprávně považovat za plíseň. Důvod, proč plody od špičky flekatí a osychají, může být pro neznalé velmi překvapivý. Jde o nedostatek vápníku, kterému se také někdy říká suchá hniloba.

Takže stačí přihnojit vápníkem a je to? Někdy to opravdu stačí, ale problém je trošku komplexnější. Může se totiž stát, že vápník v půdě je, ale rostlina ho nemůže přijímat či metabolizovat, protože je nevhodné pH půdy. Nebo má rostlina nadmíru vláhy či je přehnojená.

Vápník můžete dodat rostlině zálivkou, zapracováním do půdy, ale i pomocí listového hnojiva. Z přírodních prostředků je možné využít dřevěný popel, vápno či vaječné skořápky. Pokud se tento problém na plodech vyskytne, rozhodně zkuste optimalizovat jak zálivku, tak hnojení i přidání vápníku.

Plody sice nejsou výstavní, ale i takto poškozené papriky jsou jinak v pořádku. Nicméně se může stát, že se budou rychleji kazit. Pokud vám nepěkná špička papriky vadí, odřízněte tento kousek a papriku zpracujte. Pokud se objevují suchá místa jinde než na špičce, může jít také o obyčejné popálení od sluníčka.

Také skutečná hniloba může papriky trápit

Hniloba, respektive různá plísňová onemocnění, se ani paprikám nevyhýbají. Pokud je máte ve skleníku, pak je rozhodně nutné větrat a nabízí se také používání různých průmyslových či domácích fungicidních postřiků. Plísně mohou napadnout veškerou a celou zeleň a také nejen papriky, ale i vše v okolí.

Patogeny se přenášejí vzduchem, ale také půdou či už plesnivými semeny. Z domácích postřiků se používají cibulové či česnekové nálevy, ale také lze použít chytrou houbu nebo jiné bio prostředky.

Při napadení je nutné části rostliny odstraňovat a bohužel tyto plody nejsou vhodné ke konzumaci. Nejdůležitější je zakročit rychle a postřiky dostatečně dlouho opakovat.

Související články

Zdroje: receptyprimanapadu.cz, veselebydleni.cz