Co je škrob?

Rostliny si vytváří fotosyntézou polysacharid – škrob (amylum), který si ukládají ve formě škrobových zrnek do zásobních orgánů jako jsou hlízy, kořeny a semena. Jedná se o hlavní složku zásoby energie, kterou rostlina potřebuje pro probíhající biologické procesy. Mezi rostliny, které obsahují nejvíc škrobu, patří brambory, rýže, kukuřice, obilniny. Škrob se hojně užívá v potravinářském a chemickém průmyslu. Vyrábí se podrcením hlavní suroviny a vypíráním. Jedná se o čistě organickou látku.

Škrob jako hnojivo

Škrob je přírodním doplňkem k organickému hnojení a podporuje zadržování vody v půdě. Obsahuje důležité minerální látky dusík, fosfor a draslík. Zejména fosfor potřebují rostliny na podporu vývoje kořenů a květenství.

Obohacení půdy škrobem

Škrob také vyživuje mykorhizní houby, které udržují půdu v dobré kondici. Rostliny, které jsou vysazeny do substrátu s dostatečnou sítí mykorhizních hub více prosperují, mají vitálnější a zdravější růst, jsou rezistentnější vůči patogenům, lépe čelí stresu z přesazování, jsou odolnější proti chorobám a snadněji se vyrovnávají s nedostatkem vláhy.

Škrob k paprikám

Při vegetačním startu paprik se vyplatí použít škrob, který tlumí šok z přesázení. Nastartuje rychlejší růst kořenového systému a posílí nadzemní části rostliny. Papriky budou zdravější a budou vydatně plodit.

Nejvhodnějším způsobem je přidat do půdy škrob pod mladou sazenici při sázení. Stačí půl malé lžičky. Pokud máte papriky již vysazené, posypte okolí rostliny malou lžičkou škrobu. Aby škrob nezůstal na povrchu substrátu, přikryjte ho asi centimetrovou vrstvou půdy. Tak se dostane lépe ke kořenům, které rychle zesílí. Dobrý kořenový systém přispěje k lepší výživě a příjmu vody. Můžete použít různé druhy škrobů. Bramborový má však větší obsah fosforu, je tedy vhodnější.

Kde ještě škrob použít

Škrob využijete jak na pokojové rostliny, tak zahradní. Je skvělým dopingem pro papriky, rajčata a okurky. Bujný porost okurek vyžaduje nejen výživu, ale i podporu biologických procesů, které se podílí na fotosyntéze. S tím vším může pomoci škrob.

Podívejte se na celý vegetační cyklus pěstování okurek:

Zdroj: Youtube

Škrobová voda

Kromě sypkého škrobu můžete používat si škrobovou vodu. Rozmíchejte lžičku škrobu do 200 ml studené vody a roztok použijte jako zálivku. Další alternativou je nesolená vychladlá voda z uvařených brambor, rýže nebo těstovin.

Všeho s mírou

Při použití škrobu na papriky, stejně jako u ostatních hnojiv, neplatí: čím více a častěji, tím lépe. Škrob v půdě pomáhá chránit fotosyntetické tkáně rostliny, posiluje vývoj kořenů, stonků a chlorofylu v listech. Na druhou stranu předávkování může zapříčinit, že se v půdě spustí hnilobné procesy, které zelenině neprospějí. Jedná se o polysacharid, který může přilákat mravence a jiný hmyz. Ti mohou rostlinám uškodit.

Škrob je užitečným doplňkem k organickým hnojivům. Můžete ho používat na pokojové rostliny, zeleninu i na bobuloviny.

Doporučení: pokud k paprikám přidáváte hnojivo, nikdy nenarušujte její bezprostřední okolí okopáváním. Rostliny mají mělké kořeny. Při jejich porušení se v rostlině nastartují záchranné procesy. Veškerou energii pak věnuje k obnově kořenového systému, ne k vývoji květenství nebo plodů. Nejlepším způsobem hnojení je zálivkou.

Související články

Zdroje informací: www.chalupari-zahradkari.cz, www.youtube.com