Květenství parchy saflorové zvané maralí kořen
Zdroj: TADDEUS / Shutterstock.com

Parcha neboli maralí kořen: Léčivá i okrasná trvalka

Pěkný vzhled činí z parchy zajímavou rostlinu do zahrady. Cenné jsou však především její účinky, podobné legendárním ženšenu.

Správný název tohoto bodláku je parcha saflorovitá, ale častěji je využíván převzatý název z ruštiny – maralí kořen. Název odráží oblibu, kterou v této rostlině našcházejí jihosibiřští jeleni maralové. V současné době se tato zajímavá trvalka dostává i do našeho sortimentu.

Jak maral prospívá zdraví?

Parcha saflorová, prastará léčivá rostlina Parcha saflorová, prastará léčivá rostlina Zdroj: EvaMira / Shutterstock.com

Prokázány jsou účinky tonizující, především proti únavě, protistresové, adaptogenní a posilující, podobné jaké jsou známé u ženšenu, za jehož náhradu se maralí kořen v našich podmínkách může považovat. Za hlavní nositele účinku kořenové drogy lze považovat ekdysteroidy, kořenová i naťová droga dále obsahují flavonidy, glykosidy a polyacetylény. Používají se tříleté horizontální kořeny v alkoholovém extraktu.

Pěstování

Maralí kořen můžeme pěstovat poměrně snadno i v našich podmínkách z výsevu, který se provádí v květnu. Můžeme použít i přímý výsev, předpěstování se ale vždy vyplatí, neboť se z něj dá vypěstovat větší počet rostlin. Maralí kořen se u nás zatím využívá poměrně málo, ale vzhledem k zařazení do sortimentu si jistě najde své uplatnění nejen jako významná léčivá rostlina, ale především jako okrasná soliterní rostlina na suchých a teplých stanovištích nejen v přírodních partiích zahrad, ale i parků.

Bodlák ze Sibiře

Parcha (též Leuzea) saflorovitá (Rhaponticum carthamoides) je jihosibiřským endemitem. Je to statná vytrvalá horská bylina 50-150 cm vysoká. Z větveného oddenku s četnými kořeny vyhání přímé, nevětvené mělce rýhované lodyhy. Listy jsou střídavé, podlouhlé, pokryté chloupky. Květní úbory má světle fialové, kulovité, 3-6 cm v průměru, podobné chrpám, či bodlákům. Plodem jsou nažky.

Akční letáky