Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, vseozahrade.eu, pasti.cz

Ze všech škůdců, kteří si každoročně brousí zuby na vámi vypěstovanou zeleninu a ovoce, patří krtonožka obecná k těm nejhorším. Oproti ostatním je totiž poměrně vytrvalá a vašim pokusům a její vyhnání může dlouho odolávat.

Krtonožka obecná děsí i svým vzhledem

Krtonožka zdaleka nebudí obavy jen proto, jak rychle dokáže zdecimovat úrodu, ale také kvůli svému vzhledu. Je poměrně velká, její tělo může dorůst až do délky osmi centimetrů a člověka může i kousnout. Naštěstí není jedovatá, a tak její kousnutí nepředstavuje žádné nebezpečí, je ale velmi bolestivé. Pokud tedy na zahradě na krtonožku narazíte, raději ji do ruky vůbec neberte.

Vyhnat krtonožku z pozemku je poměrně náročné. Dvakrát do roka se totiž množí a dokáže naklást do půdy až 300 vajíček. I když se tedy může na první pohled zdát, že se vám podařilo se krtonožky zbavit, zanedlouho váš záhon pravděpodobně napadnou vylíhnutá mláďata.

Jak škodí krtonožka

Krtonožka má v oblibě hlavně půdy bohaté na humus a s vyšší hladinou podzemní vody. Během hloubení chodbiček, ve kterých se přes den ukrývá, ničí kořeny rostlin. V noci, kdy vyráží za potravou, zase okusuje dužnaté části rostlin, nejčastěji ničí okurky, dýně, luštěniny anebo rajčata. Zničených a vadnoucích rostlin si můžete všimnout hlavně na místech, na kterých si krtonožky vytvořily hnízdo.

Vytvořte past

Pokud si na zahradě začnete všímat uvadajících a okousaných rostlin a také nakypřené půdy, s největší pravděpodobností se právě s krtonožkou potýkáte. Postup, jak se jí zbavit, obsahuje několik kroků.

V první řadě je třeba všechny viditelné chodbičky bohatě zalít vodou. Díky tomu se chodbičky zarovnají a krtonožky si budou muset vytvořit nové. Poblíž hnízd, zpravidla tedy blízko viditelně zničený a zvadlých rostlin, vyhlubte asi 20 centimetrů hlubokou díru dostatečně velkou na to, aby se do ní vešla zavařovací sklenice.

Okolo sklenice pak položte paprskovitě několik minimálně dva centimetry vysokých latí tak, aby jeden konec převyšoval hrdlo sklenice. Když se pak večer krtonožky vrhnou na tvorbu nových chodeb, narazí na latě, které nejsou schopné přelézt. Budou se je tak snažit obejít, přičemž spadnou do sklenice, za které nebudou schopny vylézt. Za zhruba dva dny se můžete podívat, jak byl váš lov úspěšný.

V případě, kdy se vám podaří najít hnízdo krtonožky, můžete vsadit i na radikálnější řešení a poškozenou rostlinu společně s hnízdem vyrýt ze země. Díky tomu se totiž zbavíte i nakladených vajíček.

Konejte na podzim

Krtonožka klade vajíčka hlavně na podzim. Mláďata se pak vylíhnou na jaře. Pokud ovšem nezakročíte a krtkonožku neošálíte. Právě v období podzimu na zahradě vyhlubte několik půlmetrových děr a nasypte do nich hnůj, případně kvalitní kompost. Jámu pak překryjte půdou a označte si ji.

Hnůj a kompost jsou pro krtonožky ideální, neboť jim přes zimní období zajistí dostatek tepla, ve kterém mohou jejich mláďata až do jara přečkat. Proto si vámi vyhloubené díry krtonožka vybere jako skvělé místo pro nakladení vajíček. Další rok, ještě před začátkem jara, jámy vykopejte a kompostu či hnoje s larvami krtonožky se zbavte.