Pokud toužíte po krásném trávníku, je předně rozumné jeho plochu omezit půdopokryvnými rostlinami a přírodní dlažbou, na nepoužívaných místech i květinovou loukou nebo výsadbou keřů. Klasický trávník je totiž velmi náročný na práci i energii. Menší ploše pak můžete věnovat patřičnou péči. Na podzim je důležité především včasné shrabání spadaného listí a příprava na zimu pomocí vhodného hnojení, provzdušnění a umírněného sečení. Je také ideální čas k opravě poškozených míst.

Proč hrabat listí?

Se slabou vrstvou listí si poradí i sekačka zároveň při sekání trávy. Směs ze sběrného koše, rozmělněná tráva a listí, je i pro kompost ideální.

Ne vždy je pečlivé hrabání listí přínosem – například na okrasných cibulovinách i dalších trvalkách, jako jsou kapradiny, je lepší jeho vrstvu nechat. Vytvoří přirozenou ochranu přes zimu. Ale na trávníku se pod příkrovem listí již za několik dní vytváří příliš vlhké a temné prostředí, které pěstěným trávám nesvědčí. Listí proto odstraňujte pravidelně. Na kompostu poslouží jako dobrý základ pro levné a ekologické hnojivo, které živiny do zahrady zase vrátí. Můžete si založit i speciální kompost z listí.

Jak sekat trávník na podzim?

Tráva nyní roste pomaleji, ale stále. Růst zcela ustává teprve až teploty klesnou pod 7 °C.

  • Dokud roste, je třeba ji sekat, ale méně často – nejvýše jednou za týden či dva.
  • Nůž sekačky nastavte tak, aby tráva zůstala vysoká nejméně 4 cm. Nižší porost by byl náchylnější k poškození zimou.

Na provzdušnění stačí vidle

Sešlapáváním během sezóny se půda pod trávníkem stává hutnější, což ale travám neprospívá – pokud mají kořeny nedostatek vzduchu, mohou živořit až odumřít. K provzdušnění, které situaci napraví, slouží speciální aerifikátor s dutými bodci.

Dobře ale poslouží i obyčejné vidle: vpichujte je do hloubky 15 cm v rozestupech kolem 15 cm a vždy jimi mírně zakývejte. Takový postup přivede ke kořenům trav dostatek kyslíku.

Podzimní opravy

Na podzim lze trávník i zakládat, i když jarní termín bývá vhodnější. Rozhodně ale na jaro nemusíte čekat s opravou poškozených, vypálených a jinak poničených míst, kde tráva zežloutla a uschla.

  • Nejprve trávu pečlivě odstraňte drátěnými hráběmi vřetně kořínků.
  • Rycími vidlemi místo nakypřete.
  • Půdu uhrabejte a osejte vhodnou travní směsí.
  • Nakonec zasypte tenkou vrstvičkou zeminy a mírně utlačte.
  • Za suchého počasí osetá místa zalévejte.

Hnojení na míru

Na podzim je potřeba hnojit jiným druhem hnojiva, nežli na jaře a v létě. Zatímco v sezóně trávníku svědčí výživa s vysokým podílem dusíku, který dává trávě sílu k bujnému růstu, na podzim je takováto stimulace nežádoucí. Trávník se totiž musí připravit na zimu. K tomu slouží speciální podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který je před zimou prospěšný pro všechny rostliny.