Pokud vám váš trávník neprospívá, ačkoliv mu věnujete zodpovědnou péči, možná se někde stala chyba a třeba jste uvěřili kolujícím fámám, co je pro trávník nejlepší. Proto vám prozradíme několik nejčastějších přešlapů, kterých byste se neměli zbytečně dopouštět.

Chcete znát některé mýty o trávníku? Podívejte se na následující zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Trávník bez jediné chybičky

V první řadě si uvědomte, že i tráva je rostlinou, a tak po něm nevyžadujte nemožné. Smiřte se s tím, že absolutně dokonalý trávník neexistuje. Počítejte tedy i při správné péči s občasnými barevnými rozdíly nebo jinými nepravidelnostmi. Vše se totiž také odvíjí od momentálního klimatu a stavu půdy.

Zelený trávník jako z reklamy

Ne každý trávník musí být tak zelený, až z něho oči přecházejí. Existuje mnoho druhů trávníků, které jsou přirozeně tmavší nebo světlejší. Pokud máte trávník, který je přirozeně světlejšího odstínu, není ho třeba hnojit nebo zalévat více, aby byl zelenější. Naopak byste ho mohli značně poškodit. Proto vždy počítejte s odstínem konkrétního druhu.

Přespříliš sekání

I zde platí pořekadlo, že někdy je méně více. Trávník nemusíte sekat s naprostou pravidelností. Čím častěji trávník sekáte, tím více trávy ve výsledku odstraňujete a postupně může rostlina přicházet o svou sílu. Optimální výška pro sekání trávníku je tak 3 až 4 cm. Nevytahujte tedy sekačku hned, když tráva jen lehce povyroste.

Každodenní zálivka

Je pravdou, že občasný déšť či zálivka trávníku prospějí, obzvlášť pokud je horké léto. Když je však trávník dobře zakořeněný, je schopný přežít i v suchém počasí. Zalévejte ho tedy sporadicky, jistě ne každodenně. V případě, že by trpěl nadbytkem vláhy, je nejen náchylnější k mnohým chorobám, ale i plísním a škůdcům.

Když hnojit, tak s rozvahou

Kvalitní trávník není nutné ani často hnojit. Přidání živin je sice důležité, ale nemělo by se provádět příliš často. Nadměrné hnojení může trávník poškodit a učinit ho méně odolným všem vnějším škodlivým vlivům.

Správná frekvence hnojení trávníku vždy závisí na několika konkrétních faktorech, jako jsou typ trávy, klima a půdní podmínky. Obecně se doporučuje hnojit trávník 4 až 5 krát ročně. První hnojení se provádí na jaře, poslední před prvními mrazíky. Ostatní dávky lze případně využít v pravidelných intervalech během vegetačního období, tj. od března do září.

S hráběmi to nepřehánějte

Pokud jste slyšeli, že byste měli trávník pravidelně prohrabávat, narazili jste na další z mýtů. Sice se jedná o důležitou činnost, ale neměli bysto to opět přehánět. Nadměrné hrabání trávníku může poškodit jeho kořeny.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.gardeningknowhow.com, www.bydleni.instory.cz, www.novinky.cz