Velké otazníky se často vznášejí nad sečením. Především pak použitou technologii. Pro všechny typy rekreačních a silně zatěžovaných trávníků jsou nejlepší volbou vřetenové sekačky. Ty šetrně stébla stříhají, při řádně nabroušeném vřetenu tedy dochází ke kvalitnímu oddělení přírustku od strniště.

Nicméně, řada z nás nemá tolik financí pro nákup vřetenového stroje a tak pořídí sekačku rotační. Jedná se o klasický a oblíbený stroj zahrádkářů. Aby byla práce takové sekačky správně odvedená, je nutné mít řádně nabroušený žací nůž. Tupé ostří stébla neseče, nýbrž uráží. Výsledkem je nehezký nažloutlý vzhled trávníku, neboť konce stébel, které jsou poškozeny, zasychají.

Když je horko a sucho

Pokud převládá suchý ráz počasí, můžeme střídat sečení se sběrem a mulčování. Mulčujeme v zásadě tak, že vždy sečeme jen maximálně jednu třetinu výšky trávníku. Pokud bychom mulčovali větší množství hmoty, trávník začne zahnívat a objeví se nehezké hnědé skvrny. Správně provedené mulčování pomáhá zadržovat vláhu v trávníku a nedochází ani k růstu mechu.

Když zpozorujeme, že stav trávníku není dobrý, v ploše se nachází větší množství plsti nebo mechu, zelený koberec provzdušníme. Pak poházíme prosítovanou kompostovou zeminou a dosejeme. Kvalitní travní semeno klíčí již během tří týdnů, trávník zhoustne a zlepší se jeho vzhled. Profesionálové často při zakládání trávníků používají směs prosítované zeminy s pískem, který pomáhá zadržovat vlhkost.

Velmi důležité je také zavlažování. Na menších plochách vystačíme se zahradní hadicí. Trávník pokropíme pomocí nástavce hadice, který nastavíme na rozptyl vody přesně podle aktuální potřeby. Velká zelená prostranství kolem moderních novostaveb si žádají použití samočinného zavlažovacího systému, pracujícího podle toho, jak jej nastavíme. Výsuvné trysky s přívodními trubicemi vody nijak nevadí samočinným robotickým sekačkám ani běžným rotačním strojům. Vysunuty jsou jen tehdy, pokud je systém v činnosti.

Výživa pro krásný koberec

Aby trávník pěkně vypadal, zvláštní péči věnujeme také přihnojování. Dříve se využívalo univerzální hnojivo typu NPK, jako je Cererit a podobné produkty. Avšak pokud jsme rozhoz prováděli za suchých dnů bez deště, větší koncentrace nám trávník poškodila. Dnešní moderní typy hnojiv se aplikují také rozhozem, jen s tím rozdílem, že aplikaci provádíme nejdříve tři dny po sečení a i za sucha. Přípravek je nerozpustný ve vodě, navíc obsahuje i herbicidní látky. Ty účinně dokáží potlačit plevele, jako pampelišku a další nezvané návštěvníky.