Na muškátech milujeme nejen jejich bohaté květy, díky nimž se naše letní balkony proměňují v barevnou zahradu, ale i jejich schopnost přezimovat, která z těchto květin činí naše každoroční společníky. Nyní ale nastává čas se muškátům odvděčit a odzimovat je. Jak?
Možná jste si mysleli, že s přípravou vašich balkonů a teras byste ještě měli chvíli počkat, ale opak je pravdou. Do konce března byste měli své muškáty přinést z chodeb a jejich zazimovacích úkrytů a připravit je na novou sezonu.
Jak? V tom vám pomůže i toto video:
Zimní spánek muškátů
Většina z nás si na začátku zimy muškáty uskladní v chodbě domu, ti šťastnější v garáži, kde květiny bezpečně přečkají chladné a mrazivé dny. Přitom je ale stále, i když minimálně, zaléváme a dopřejeme jim dostatek světla. Jaro je ale přesně tou dobou, kdy je potřeba se začít pelargoniím věnovat.
Nejlepší teplota pro přezimování muškátů se pohybuje mezi 5 až 10 °C, aby květiny neumrzly. Měly by být přitom maximálně sestřihané, aby neplýtvaly v období vegetačního klidu sílu na růst listů nebo dokonce květů. Většinou je i během zimy, zejména za teplejšího počasí, pravidelně zastřiháváme, aby posílily.
Sledujeme i to, zda nejsou náchylné k nějakým chorobám a zda odolávají škůdcům. I když těch není v zimě mnoho, v teplejším domě se může něco takového stát. Sotva ale rostliny začnou znovu obrážet a objevují se na nich nové lístky a často dokonce poupata, je čas je připravit na venkovní sezonu. Ideálně byste měli květiny přesadit a pohnojit do konce března.
Muškáty neboli pelargonie se staly neodmyslitelnou ozdobou jarních a letních oken a teras.
Co všechno je potřeba?
Prvním krokem do nové sezony je to, že si muškáty vyneseme na balkon, nebo s nimi stále pracujeme v chodbě. Prohlédneme je, zdali neuschly nebo zda jsme je nezalévali až příliš, rovněž zkontrolujeme, jestli jsou rostlinky zdravé. Ostřiháme slabé, poškozené, nemocné a uschlé výhonky, nebojíme se ani oříznout celé mrtvé čísti květů.
Celou rostlinku bychom měli – podle její celkové mohutnosti – ostříhat na maximální výšku 10 až 15 centimetrů tak, aby zůstaly jen nejsilnější výhony.
Pak je potřeba muškáty pohnojit, čímž je znovu probudíme k životu, doporučuje se je i na jaro přesadit do nové zeminy, ideálně rovnou s živinami nebo s příměsí písku pro lepší vzdušnost.
Přesazení
Při přesazení se doporučuje rostlinám jemně seříznout kořeny a poté přisypat do země dřevěné uhlí, aby se kořeny uchytily a vzpružily. Zasadíme je do nové zeminy a poté jim dopřejeme nové, přechodné místo. Květináče bychom měli přemístit z temnějších a chladných chodeb na světlejší místa, aby si rostlinky postupně zvykly.
Nejoblíbenější balkonové rostliny jsou zřejmě pelargonie.
Začneme je častěji zalévat a po třech týdnech po přesazení rostliny začneme přihnojovat. Ve specializovaných prodejnách existují speciální hnojiva přímo na pelargonie, která se přimíchávají do zálivky nebo do zeminy. Muškáty vás pak odmění bohatými květy.