Terasy u domu patří k oblíbeným zahradním zákoutím. Majitelé je rádi vybavují krby, někdy hned vedle postaví bazén.

Bez přístřešku však terasy fungují pouze za příznivého počasí. Náhlá, třeba i krátká přeháňka zbytečně komplikuje jejich obývání, a tak dříve či později majitelé začnou přemýšlet o vhodném zastřešení.

Dobrým řešením bývá stavba pergoly. Siestu ani posezení s přáteli deštík nepřeruší, terasa i její nejbližší okolí včetně bazénu může navíc získat lepší vzhled.

Trocha teorie

Pergoly nebo zahradní altánky jsou výrazným dekorativním prvkem každé zahrady. Dnes už je můžeme pohodlně koupit téměř hotové jako montovanou stavebnici. Jejich konstrukce ovšem nabízí i řadu možností pro šikovné kutily.

Klasickým materiálem pro stavby pergol a altánů je dřevo. Výběr dřeva pro různé zahradní projekty se samozřejmě mění v závislosti na tom, kolik jsme ochotni investovat a jak velkou stavbu chystáme. Výběr ovlivní i místní klimatické podmínky včetně faktu. Materiál a způsob zastřešení například musí respektovat zátěž obvyklou sněhovou vrstvou.

Obecně se vybírá mezi tvrdým a měkkým dřevem. Pokud jde o architektonické řešení pergoly nebo altánku, je třeba mít na paměti, že obvykle slouží k identifikaci a rozdělení zahradního prostoru.

Je však třeba dát pozor na to, aby popínavé a plazivé rostliny, které v létě tak báječně stíní, v zimě přilehlé místnosti zbytečně nezastiňovaly a neochlazovaly.

Zahradní stavby mohou být také využity jako stabilní podpora pro barevné a voňavé pnoucí rostliny (např. hrachor, clematis nebo některý z jasmínů, které nádherně voní), což jim rozhodně přidá na zajímavém vzhledu a rostliny nám navíc poskytnou příjemný stín.

Rozhodneme-li se pro popínavé rostliny, měli bychom mít jistotu, že dřevo pergoly je dostatečně odolné, aby dokázalo udržet váhu vzrostlých rostlin. Mnohé rostliny, třeba břečťan, jsou totiž tak agresivní, že při rašení mohou prostoupit obkladem.

Ale nejen rostliny tvoří atraktivní zastřešení naší zahradní pergoly. Stejnou službu prokážou například

  • roletová plátna, impregnované plachtoviny, stínící tkaniny,
  • rákos, bambus,
  • řezaný šindel nebo desky z nejrůznějších materiálů.

Dobrým nápadem bývá také nízká opěrná zídka, třeba jen z jedné strany terasy. Pak už přijde ukotvení nosných sloupů a další tesařské práce.

Vyplatí se maximální pečlivost při výběru dřeva. Špatné dřevo kazí pevnost konstrukce i její vzhled.

Nejdůležitější je zajistit, aby materiály, s nimiž pracujete, měly správné rozměry. Vždy je lepší, koupíte-li delší dřevo, které seříznete na daný rozměr, než nastavování příliš krátkých kusů.

Kámen jako dekorace

Zajímavý prvek potom mohou tvořit dekorační kameny nebo volné dlažební desky — kamenné šlapáky. Zajistí pohodlný přístup na terasu, který bude v prostředí zahrady působit zcela přirozeně a nenásilně.

Dřevo dokáže zázraky

Pokud jde o pergolu, markýzu a treláže (vymezující zástěny), přikláním se ke klasice, jakou je dřevo. Můžete použít kulatiny nebo řezané a někdy hoblované dřevo. Vždy je dobré zvolit dřevo s ochranou pro stavební účely.

Pro pochozí vrstvu terasy lze jako jednu z variant použít také dřevo, tedy prkna bez per a drážek.

Je jasné, že čím víc se podaří sladit tón ochranného nátěru dřeva s odstíny ostatních zahradních zákoutí, s fasádou domu, případně s okolím bazénu, tím útulnější místo vznikne.

Foto archiv