Perlivá voda je pitná voda uměle nasycená oxidem uhličitým, který vytváří ve vodě bubliny.
Zdroj: Profimedia.cz

Perlivá voda jako hnojivo: Zahradní rostliny po ní doslova poposkočí. Jak na to?

Perlivá voda, kdysi známá pod lidovým názvem sodovka či sifon, je pitná voda uměle nasycená oxidem uhličitým, který vytváří ve vodě bubliny. Víte, co se stane, když s ní zaléváte rostliny?

Zdroje: homeguides.sfgate.comblog.nurserylive.comwww.gardeningknowhow.com

Možná vás překvapí, že rostliny můžou pozitivně reagovat na perlivou vodu. Nedivte se, je totiž přímo nabitá důležitými živinami, a proto je pro ně blahodárná a pomáhá jim rychleji růst. 

Ovšem jen v případě, že je bez obsahu cukru. V ochucených nápojích, jako je třeba pivo či všechny sycené limonády, může právě cukr rostlinám zabránit ve správném vstřebávání potřebných významných látek a ve skutečnosti by je mohl poškodit nebo i zničit. Sladká soda může poničit kořeny a být příčinou k mnoha zbytečným chorobám.

Rostliny, které dostávají perlivou vodu, rostou rychleji. Rostliny, které dostávají perlivou vodu, rostou rychleji. Zdroj: Profimedia.cz

Výzkum na téma perlivá voda a rostliny

V roce 2002 provedli vědci z University of Colorado Boulder pokus, kdy zkoumali účinky zalévání perlivou vodou u květiny s názvem Domácí štěstí (Helzine soleirolii). Během desetidenního experimentu odborníci zalévali rostliny jak obyčejnou vodou, tak i nasycenou. Rostliny dostávali shodnou dávku hnojiva a byly vystaveny stejnému množství slunečního světla.

Došli k závěru, že rostliny, které dostávaly perlivou vodu, rostly více než dvakrát rychleji a měly mnohem zdravější a výraznější odstíny zelené barvy. Očekávali, že k tomu díky živinám v sifonu dojde a výsledky jejich experimentu tuto domněnku jen potvrdily. Voda se totiž vlivem oxidu uhličitého mění na kyselinu uhličitou: CO2 + H2O -> H2CO3, která prudce sníží pH půdy a neutralizuje zásaditou zeminu.

Proč je pro rostliny perlivá voda prospěšná?

Nasycené neslazené nápoje totiž obsahují řadu živin, které ovlivňují růst:

  • uhlík
  • kyslík
  • vodík
  • fosfor
  • draslík
  • síra
  • sodík

Perlivou vodu můžete dopřát i vašim pokojovým květinám. Perlivou vodu můžete dopřát i vašim pokojovým květinám. Zdroj: Profimedia.cz


Pěstované rostliny tyto významné látky v půdě běžně dostávají, jestliže jim dopřejete vhodný substrát a náležité podmínky, ale sycená voda se stane vlastně jakýmsi urychlovačem správného vývoje a růstu, protože se potřebné živiny okamžitě vstřebají do kořenů. Neznamená to však, že byste měli takto zalévat rostliny neustále, stačí jim hnojivo v podobě sodovky dopřát jen občas, ale v pravidelných intervalech po celou dobu pěstění. Hodí se nejen pro veškeré květiny a plodiny na vaší zahradě, ale tuto lahůdku můžete dopřát i vašim pokojovým květinám. Sycená voda je zázrakem i pro ovocné stromy a veškeré sukulenty.

Akční letáky