obrázek z archivu ireceptar.cz

Perovskie lebedolistá - suchomilná trvalka

Milujete modrofialovou barvu květů na své zahradě? Rádi pěstujete nenáročné trvalky? Nedostanete se na svou zahradu denně? Pokud jste 3 x odpověděli ano, pak je perovskie pro vás a vaši zahradu ideální rostlinou. Krásně a vydatně kvete, je nenáročná na pěstování a snáší dlouhodobější sucho a navíc se její květy podobají květům levandule.

Kdo by nechtěl mít na zahradě takovou nenáročnou krásku! Modrofialově kvetoucí polokeře, jejichž listy voní po šalvěji, ke svému bohatému růstu potřebují hlavně hodně slunce a propustnou půdu. Na jaře jim dopřejete hluboký řez a tím vaše péče o ně může skončit. Proto o perovskii hovoříme jako o rostlině vhodné pro nízkoúdržbovou zahradu.  

Perovskie a řebříček na společném záhonu. Perovskie a řebříček na společném záhonu. Autor: Shutterstock.com / Kathryn Roach

Jak získaly perovskie své jméno

Perovskie získala jméno po ruském generálovi, hraběti Vasiliji A. Perovském, žijícím v letech 1794 – 1857. V roce 1833 se Perovskij stal gubernátorem Orenburgu.  Jeho vojenské neúspěchy převládaly nad vítěznými taženími. Možná právě nechvalné konce bitev tohoto generála stojí za tím, že rostlina není příliš známá pod svým původním názvem. Je však často označována jako ruská levandule (pro podobnost květů) nebo jako ruská šalvěj (pro podobnost vůně).    

Výrazné polokeře ze suchých oblastí

Květy těchto částečně dřevnatějících rostlin (Perovskia atriplicifolia) září do daleka. Jejich bohatá soukvětí dlouhá až 30 cm jsou jimi doslova obalená. Proto nijak nevadí, že jednotlivé kvítky jsou velmi drobné. Jejich množství tento malý nedostatek plně vynahrazuje. Původem jsou perovskie ze suchých oblastí střední Asie, pravděpodobně z Afghánistánu. Běžně se však vyskytují i na severních náhorních plošinách Tibetu. Umí se tedy dostatečně vyrovnávat s nepřízní počasí a hlavně se suchem.  

Perovskie vynikne jako solitéra i ve společenství dalších trvalek.Perovskie vynikne jako solitéra i ve společenství dalších trvalek.Autor: Shutterstock.com / Del Boy

Výsadba nových keřů

Nově pořízené prostokořenné keře vysazujeme od sebe na vzdálenost 25 – 35 cm, a to ideálně na jaře. Rostliny v kontejnerech lze vysazovat prakticky celoročně, vyjma mrazivých dnů. U těchto rostlin se nevyplácí šetřit při výsadbě místem. Zaslouží si dostatek prostoru, aby se předvedly v plné kráse. Máme-li zájem vysadit takovou rostlinu ve skalce, volíme spíše odrůdu kompaktnější a nižší. Tyto požadavky splňuje odrůda Little Spire. Naopak v záhonech, případně při společné výsadbě s růžemi se k výsadbě hodí spíše kultivar Blue Spire.

Řez starších keřů 

Nejlépe se o tyto keře postaráme tak, že u starších z nich provedeme hluboký jarní řez. Provádí se seříznutím na jednu třetinu až jednu čtvrtinu větví z minulého roku. U mladších větví postačí zkrácení o 5 cm.

Perovskie ve společném trvalkovém záhonu.Perovskie ve společném trvalkovém záhonu.Autor: Shutterstock.com / Del Boy

Rostlinné kombinace s perovskiemi

V červenci, kdy začínají perovskie rozkvétat, vyniknou na pozadí svěže zeleně zbarvených listů. Pro kombinaci na slunných polohách volíme jako spolehlivé společníky pro perovskie třapatku nachovou (Echinacea purpurea) a dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) středně vysokou okrasnou trávu. Půvabná je i kombinace s ostrožkou stračkou (Delphinium) nebo s pryšcem chvojkou (Euphorbia cyparissias), který má také rád slunné polohy a je nenáročný na pěstování.

Perovskie je významná medonosná rostlina.Perovskie je významná medonosná rostlina.Autor: Shutterstock.com / pryzmat

Další známé druhy perovskií

Kromě různých variet druhu perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia) jsou známé i další druhy perovskií jako například perovskie artemidina (Perovskia artemisioides), perovskie dřevinkovitá (Perovskia abrotanoides), perovskie krtičníkovitá (Perovskia scrophulariaefolia).  

 

Akční letáky