Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) můžete zakoupit i pod názvy Epiphyllum nebo Zygocactus. Tato nádherně kvetoucí a poměrně nenáročná pokojová rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Díky šlechtění vám může kvést nejen růžově, ale i v barvě bílé, žluté, lososové, karmínové.

Jak ho přimět k bohatému kvetení?

Aby vykvetl, vyžaduje vánoční kaktus krátký den. Proto kvete ochotně v zimě. Pokud si přejete květy na Vánoce, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechejte v chladnější místnosti (lépe však již od podzimu) a zalévejte ji velmi střídmě. Ostatně sukulentní listy i název naznačují, že kaktus nepatří mezi žíznivce. Poté, co ho umístíte do tepla a dopřejete mu více vláhy i živin, začne bohatě kvést. Změny teploty by však měly být pozvolné a ne příliš velké, aby poupata neopadala. Přemisťování je nejlepší provádět buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá, nebo naopak až se květy počnou rozvíjet. I v době květu pak kaktusu svědčí spíše nepřetopené místnosti, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.

Zasloužený letní odpočinek

Nic vánočnímu kaktusu neprospěje tolik, jako letní pobyt venku. Jakmile pominou mrazíky, můžete ho umístit na zahradu nebo balkón. Svědčit mu bude světlé místo, ale ne přímý sluneční úpal a taková zálivka, aby substrát byl jen občas vlhký. Kaktus můžete zavěsit do koruny stromu, pod níž se mu bude dařit. Prospěje mu pravidelné přihnojování, použít můžete například kopřivovou jíchu. Přesadit ho stačí jedno za dva či tři roky, na jaře, v průběhu léta, nebo na podzim. Vhodný je lehký substrát pro sukulenty (doma ho připravíte z písku, listovky a kompostu).

Před příchodem mrazů kaktus schovejte dovnitř, nejlépe na místo s teplotou mezi 12–15 °C a pár týdnů zalévejte minimálně nebo vůbec. Teprve až kaktus nasadí poupata (obvykle v průběhu listopadu), začněte opět mírně zalévat a také přihnojovat (do zálivky můžete přidat hnojivo určené přímo pro kaktusy, nebo pro kvetoucí pokojové rostliny).