Cibulovou nať si můžete snadno vypěstovat i doma.
Zdroj: Olga Klyagina / Shutterstock.com

Na pěstování cibule nepotřebujete zeminu: jak ji pěstovat celoročně za oknem

Nepostradatelná a oblíbená cibule je zároveň velmi nenáročná rostlina, kterou můžeme bez větších problémů pěstovat i v bytě. Přinášíme vám několik tipů na domácí cibulový záhonek, obejdete se dokonce i bez hlíny, a čerstvou cibulovou nať budete mít neustále po ruce.

Cibule je bez přehánění pilířem naší kuchyně. Tato zelenina nabitá cennými látkami je nepostradatelná při vaření, ale i při domácím léčení. Kdo by neznal cibulový čaj, který tolik uleví při nachlazení a zvýšené teplotě. Při její spotřebě by se proto hodilo mít ji neustále při ruce. Ovšem ne každý má zahradu, na kterou by stačilo si skočit a cibuli přinést rovnou ze záhonku. Naštěstí pro pěstování této nenáročné a vitální rostliny není zahrada podmínkou. Je možné ji pěstovat i celoročně v bytě, a dokonce bez hlíny. Přečtěte si naše osvědčené tipy, jak na to.

Vysadit můžeme odříznutou spodní část cibule s kořínky. Vysadit můžeme odříznutou spodní část cibule s kořínky. Zdroj: The little paint / Shutterstock.com

Na zasázení cibule nepotřebujete ani celou cibuli. Výborně poslouží i spodní odkrojená část cibule s kořínky. Tu položte do navlhčené půdy a počkejte pár týdnů. Potom ji dejte hlouběji do půdy, zalévejte a brzy se dočkáte nové cibule. Takovýmto způsobem ji můžete pěstovat téměř donekonečna.

Můžete si doma vytvořit i malou cibulovou zahrádku. Budete potřebovat větší průhlednou plastovou nádobu, po jejímž obvodu vyříznete v různých výškách zhruba dvoucentimetrové otvory. Dno zasypte hlínou a do otvorů dejte menší cibule tak, aby směřovaly horní částí ven z nádoby a kořínky dovnitř. Každou vrstvu zasypte zeminou a můžete ji ještě porosit. Nakonec nahoře zasaďte do zeminy cibule narovno a celý výtvor zalijte. Při pravidelném zalévání vám celá nádoba brzy obroste zelenou natí. Tu můžete pravidelně sklízet a upotřebovat ji v kuchyni. A nakonec sklidíte i samotnou cibuli. Nádoba by měla stát na světlém místě s dostatkem sluníčka, takže ideální je třeba okenní parapet.

Spodní část cibule zapustí kořínky i ve vodě. Spodní část cibule zapustí kořínky i ve vodě. Zdroj: Mehriban A / Shutterstock.com

A pokud byste nechtěli používat ani zeminu, tak i pro vás máme tip, jak si domácí cibuli vypěstovat. Potřebovat k tomu budete širší mělkou nádobu, například pekáč, kartonový obal od vajec, teplou vodu a sazenice cibule podle počtu důlků v kartonovém obalu. Nádobu umístěte také na světlé místo, nejlépe parapet. Do nádoby nalijte odstátou vodu a umístěte do ní kartonový obal od vajec. Sazenice cibule zatím nechte ve vodě teplé zhruba 40 °C po dobu deseti minut, potom vložte každou do jednoho důlku kartonového obalu. Pravidelně přilévejte vodu, aby byl karton neustále vlhký. Zhruba za dva týdny už se dočkáte první natě.

Zdroje: prirodajelek.czbydleni.instory.czmagazin.specialnizahradnictvi.cz

Akční letáky