Kvalitní cibule vydrží i delší skladování.
Zdroj: Spayder pauk_79 / Shutterstock.com

Chcete pěstovat vlastní cibuli? Ze semen vás vyjde levněji než ze sazečky

Ze semen můžeme pěstovat kvalitnější a trvanlivější odrůdy cibule, nežli ze sazečky. Sklizně se sice dočkáme za delší čas, ale výsledky za to stojí.

Pokud nahlédneme do starých semenářských katalogů, zjistíme, že se cibule pěstovala výhradně výsevem, způsob ze sazečky je výsadou posledních desetiletí. Pojďme se tedy vrátit do dob našich babiček a zkusit atraktivní odrůdy vypěstovat sice pracnější a delší cestou, ale s podstatně lepším konečným efektem.

Cibule ze semen

Sortiment odrůd pro vysévání zahrnuje cibule velmi atraktivní nejen barvou, ale také tvarem a chutí. Cibule jsou velmi vitální a trvanlivé, podstatně déle skladovatelné než cibule vypěstovaná ze sazečky.

  • Na 10 m2 přímého výsevu potřebujeme 4,5 až 5,5 g osiva, jeden gram obsahuje 200–300 semen.

    Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25–30 cm.
  • Hustě vzešlé rostliny vyjednotíme na 8–10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Jak vypěstovat cibuli s lahodnou chutí

květ cibule květ cibule Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cibule má specifické nároky: vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách hůře vyzrává a podléhá chorobám. Příliš se jí nedaří ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva bychom měli používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a uskladněná cibule dlouho nevydrží.

Odrůdy cibule pro výsev

Tosca je cibule netradičního, dlouze oválného tvaru, která se velmi snadno krájí. Je dobře skladovatelná a vyznačuje se značnou odolností ke krčkové hnilobě. Chuť má velmi jemnou, využívá se především do salátů.

tosca tosca Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Globo je pozdní odrůda salátové cibule s vynikajícími chuťovými vlastnostmi. Je velká, široce elipsovitého tvaru a slámově žluté barvy. Vzhledem k dlouhé době vegetace a pro dosažení rekordní hmotnosti sadbu předpěstujeme; semena vysejeme v únoru. Sklidíme pak cibule o váze až 1 kg. Pokud se spokojíme s hmotností o něco nižší, můžeme Globo pěstovat z přímého výsevu v březnu až začátkem dubna. Odrůda není vhodná pro dlouhodobé skladování. Sladká chuť a množství šťávy ji však řadí mezi nejchutnější odrůdy.

Globo Globo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Blanco Duro je nová odrůda, která potěší všechny milovníky sladké bílé cibule lahůdkové chuti. Cibule mají kulovitý tvar a dorůstají do hmotnosti 0,5–1 kg. Pěstujeme je z přímého výsevu v březnu a začátkem dubna a vzhledem k velikosti výhonky vyjednotíme do sponu alespoň 30x10 cm. Počítáme s poměrně dlouhou vegetační dobou a sklizní od konce srpna do září. Cibule nelze skladovat příliš dlouho, zato jsou křehké a jemné.

Blanco Duro Blanco Duro Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tandem je poloraná, výnosná odrůda. Kulovitá, žlutohnědá, středně velká cibule je obalena pevnými, dobře přiléhajícími suknicemi. Krček je středně silný a dobře zatahuje. Je určena převážně pro přímé jarní výsevy. Dužnina je pevná, bílá až nažloutlá, příjemné, mírně palčivé chuti.

Tandem Tandem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Unico F1 je nová výnosná odrůda. Vytváří velké kulaté cibule s pevnou žlutohnědou suknicí a velmi dobrou skladovatelností. Mezi přednosti patří i mohutný kořenový systém, který ji předurčuje i pro pěstování v sušších oblastech.

Albienka je výnosná pozdní odrůda bílé cibule se světle stříbřitou barvou na povrchu i uvnitř. Cibule je vřetenovitého tvaru, při krájení zůstává kompaktní a nerozpadává se. Je určena pro přímou spotřebu, krátkodobé skladování i průmyslové zpracování. Je poměrně odolná k plísni cibulové.

Albienka Albienka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro výsev i ze sazečky

směs sazeček směs sazeček Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Některé odrůdy můžeme vysévat, ale častěji je pěstujeme ze sazečky, proto si je připomeneme.

  • Všetana je osvědčená poloraná odrůda, kterou lze velmi dobře skladovat. Vegetační dobu při výsevu má 130 dní, při výsadbě 90–110 dní. Cibule má oválný tvar s tenkým dobře zatahujícím krčkem. Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné nasládlé chuti.
  • Štutgartská je osvědčená odrůda s dobrými konzumními hodnotami a výbornou skladovatelností. Cibule je ploše kulovitá se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi. Dužnina je bílá, pevná, poněkud ostřejší chuti.
  • Karmen je poloraná odrůda červené cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi suknicemi. Má pikantní chuť. Odrůda je velmi dobře skladovatelná.

Z dovozových stojí ještě za zmínku odrůdy Sturon, Centurion a Agostana.

Akční letáky