Pokud nahlédneme do starých semenářských katalogů, zjistíme, že se cibule pěstovala výhradně výsevem, způsob ze sazečky je výsadou posledních desetiletí. Pojďme se tedy vrátit do dob našich babiček a zkusit atraktivní odrůdy vypěstovat sice pracnější a delší cestou, ale s podstatně lepším konečným efektem.

Cibule ze semen

Sortiment odrůd pro vysévání zahrnuje cibule velmi atraktivní nejen barvou, ale také tvarem a chutí. Cibule jsou velmi vitální a trvanlivé, podstatně déle skladovatelné než cibule vypěstovaná ze sazečky.

  • Na 10 m2 přímého výsevu potřebujeme 4,5 až 5,5 g osiva, jeden gram obsahuje 200–300 semen. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25–30 cm.
  • Hustě vzešlé rostliny vyjednotíme na 8–10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Jak vypěstovat cibuli s lahodnou chutí

Cibule má specifické nároky: vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách hůře vyzrává a podléhá chorobám. Příliš se jí nedaří ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva bychom měli používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a uskladněná cibule dlouho nevydrží.

Odrůdy cibule pro výsev

Tosca je cibule netradičního, dlouze oválného tvaru, která se velmi snadno krájí. Je dobře skladovatelná a vyznačuje se značnou odolností ke krčkové hnilobě. Chuť má velmi jemnou, využívá se především do salátů.

Globo je pozdní odrůda salátové cibule s vynikajícími chuťovými vlastnostmi. Je velká, široce elipsovitého tvaru a slámově žluté barvy. Vzhledem k dlouhé době vegetace a pro dosažení rekordní hmotnosti sadbu předpěstujeme; semena vysejeme v únoru. Sklidíme pak cibule o váze až 1 kg. Pokud se spokojíme s hmotností o něco nižší, můžeme Globo pěstovat z přímého výsevu v březnu až začátkem dubna. Odrůda není vhodná pro dlouhodobé skladování. Sladká chuť a množství šťávy ji však řadí mezi nejchutnější odrůdy.

Blanco Duro je nová odrůda, která potěší všechny milovníky sladké bílé cibule lahůdkové chuti. Cibule mají kulovitý tvar a dorůstají do hmotnosti 0,5–1 kg. Pěstujeme je z přímého výsevu v březnu a začátkem dubna a vzhledem k velikosti výhonky vyjednotíme do sponu alespoň 30x10 cm. Počítáme s poměrně dlouhou vegetační dobou a sklizní od konce srpna do září. Cibule nelze skladovat příliš dlouho, zato jsou křehké a jemné.

Tandem je poloraná, výnosná odrůda. Kulovitá, žlutohnědá, středně velká cibule je obalena pevnými, dobře přiléhajícími suknicemi. Krček je středně silný a dobře zatahuje. Je určena převážně pro přímé jarní výsevy. Dužnina je pevná, bílá až nažloutlá, příjemné, mírně palčivé chuti.

Unico F1 je nová výnosná odrůda. Vytváří velké kulaté cibule s pevnou žlutohnědou suknicí a velmi dobrou skladovatelností. Mezi přednosti patří i mohutný kořenový systém, který ji předurčuje i pro pěstování v sušších oblastech.

Albienka je výnosná pozdní odrůda bílé cibule se světle stříbřitou barvou na povrchu i uvnitř. Cibule je vřetenovitého tvaru, při krájení zůstává kompaktní a nerozpadává se. Je určena pro přímou spotřebu, krátkodobé skladování i průmyslové zpracování. Je poměrně odolná k plísni cibulové.

Pro výsev i ze sazečky

Některé odrůdy můžeme vysévat, ale častěji je pěstujeme ze sazečky, proto si je připomeneme.

  • Všetana je osvědčená poloraná odrůda, kterou lze velmi dobře skladovat. Vegetační dobu při výsevu má 130 dní, při výsadbě 90–110 dní. Cibule má oválný tvar s tenkým dobře zatahujícím krčkem. Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné nasládlé chuti.
  • Štutgartská je osvědčená odrůda s dobrými konzumními hodnotami a výbornou skladovatelností. Cibule je ploše kulovitá se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi. Dužnina je bílá, pevná, poněkud ostřejší chuti.
  • Karmen je poloraná odrůda červené cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi suknicemi. Má pikantní chuť. Odrůda je velmi dobře skladovatelná.

Z dovozových stojí ještě za zmínku odrůdy Sturon, Centurion a Agostana.