obrázek z archivu ireceptar.cz

Pěstování citrusů v květináči: Doma kvetou, voní i plodí

Bílé květy kolem sebe šíří jednu z nejpodmanivějších vůní rostlinné říše, navíc velmi intenzivní. A co teprve, když vám dozrají vlastní citróny nebo mandarinky! Pěstování citrusů přitom není složité…

Citróníky běžně nesou květy i zrající plody zároveňCitróníky běžně nesou květy i zrající plody zároveňAutor: Shutterstock.com / Olaf Speier

Mezi nejvhodnější citrusy k pěstování v bytech patří citroníky. Úspěšné ale bývají i sladké mandarinky, kumkváty a pomeranče. Vypěstovat si citrusy můžeme i ze semínka, ale pokud je nenaroubujeme, plody budou pouze plané. Jednodušší je zakoupit již naroubovanou či vegetativně namnoženou sazenici.   

Slunce a stín

Citrusy potřebují co nejsvětlejší místo. Ideální je východně či jihovýchodně orientované okno. Pomerančovník a mandarinka mají rády přímé sluneční světlo, citroníku vyhovuje světlo rozptýlené, či lehké zastínění. Při letnění venku, které citrusům prospívá, je proto přistíníme rákosovou rohoží či jinou treláží, nebo schováme pod řidší koruny stromů.

Zimní odpočinek

Optimální teplota pro většinu citrusů je 22–24 ° C. V zimě jim však svědčí odpočinek v chladu, při teplotě 10°-15 °C. Stále musí mít dostatek světla. Některé citrusy prospívají i při celoročním pobytu při pokojové teplotě a v zimě kvetou i plodí (například kumkvát), jiné, zvláště roubované na podnoži Poncirus trifoliata, zimování přímo vyžadují, jinak strádají.

 Citrusy v květináče ochotně plodí, pokud mají vhodný substrát, zálivku, teplotu, hnojení a osvětleníCitrusy v květináče ochotně plodí, pokud mají vhodný substrát, zálivku, teplotu, hnojení a osvětleníAutor: Shutterstock.com / Cora Mueller

Substrát a hnojení

  • Nejjednodušší je zakoupit speciální substrát určený přímo pro pěstování citrusů. Můžeme jej též nahradit směsí listovky, kompostu, těžké jílovité zeminy a písku v poměru 1:1:1:1. Kompost nesmí být prosypávaný vápnem, citrusy vápník nesnášejí. Na dně květináče by neměla chybět drenážní vrstva h hrubšího písku, jemného štěrku nebo perlitu.
  • Citrusy potřebují dostatečně prostorné nádoby. Pro jednoleté rostliny jsou vhodné květináče o průměru 10–12 cm, dvouleté rostliny potřebují 14–16 cm, tříleté 20–24 cm a čtyřleté kolem 30 cm. Starší, prospějí ještě větší nádoby. Rostliny přesazujeme, až kořeny půdu v nádobě prokoření, nejlépe v březnu.
  • Rostliny pěstované v květináči potřebují přihnojování – citrusy hnojíme pravidelně od dubna do konce srpna. K dostání jsou hnojiva určená speciálně pro citrusy. Pokud použijeme jiné, nesmí obsahovat vápník, naopak potřebná je porce železa, které rostlinám část chybí.

Citrus kumkvát může prospívat v teplém bytě po celý rok, obejde se bez zimování v chladuCitrus kumkvát může prospívat v teplém bytě po celý rok, obejde se bez zimování v chladuAutor: Shutterstock.com / ChiccoDodiFC

Dešťovka je nejlepší

Substrát by měl být mírně vlhký, nikoli mokrý. U rostlin, které přezimují v chladu, je třeba zálivku omezit na minimum – tam substrát mírně proschnout může. Důležitá je také kvalita vody měla by být měkká, zbavená chlóru, ideální je dešťovka (případně sněhovka).

Citrusům prospívá i zvlhčený vzduch, který je rovněž prevencí proti sviluškám a puklicím. Zvláště pokud koupíme rostlinu s poupaty nebo květy, každý den ji rosíme.

Za jak dlouho se dočkáme plodů?

Rostliny, které jsou množeny řízkováním nebo roubováním, plodí již ve druhém roce. Většina druhů citrusů je samosprašná, proto se dočkáme plodů i z jediné rostliny. Ovšem v bytě, kde nefouká ani nelétá hmyz, je potřeba pyl na štětečku přenést z jednoho květu na druhý.Pomerančovník a grapefruit kvetou obvykle jen jednou ročně, citroníky kvetou a plodí i opakovaně. Doba od kvetení do uzrání plodů je poměrně dlouhá. U mandarinky Unschiu můžeme postupnou proměnu květu v plod sledovat 5–6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6–7 měsíců, citrony za 7–8 měsíců, jejich pozdní odrůdy až za 11–14 měsíců. Řada citrusů ale může nést zelené i zrající plody a květy současně. Není však vhodné nechat dozrávat všechny plody, pokud je rostlina ještě malá. Její možnosti odhadneme snadno: na výživu jednoho plodu by měla mít rostlina 20–30 listů.

Tip na závěr

Aby citrusy košatěly a nevytahovaly se pouze do výšky, můžeme je jaře, dříve než začnou rašit, mírně seříznout. Od jara do léta pak lze podle potřeby zaštipovat další výhony. Ovšem pozor na to, že květy se tvoří hlavně na jednoletém dřevě, a zástřih je zredukuje.

Akční letáky