Okouzlily vás fuchsie, ale nejste si jití, jak je pěstovat? Manželé Suchardovi, kteří již dlouhá léta hýčkají stovky odrůd, Vám poradí. A pozvou vás na jedinečnou výstavu k sobě domů.
„Fuchsie sluníčko vydrží, ale nesnese rozpálený květináč. Pokud ji někdo pěstuje na horkém jižním balkonu, zálivkou ji může i zahubit – voda nalitá do rozpálené zeminy kořeny jednoduše uvaří. Přirozeně rostliny koření v zemi, ve stabilní teplotě kolem 10 °C. V přírodě rostou fuchsie pod korunami listnatých stromů, v kypré lesní půdě, kde na ně občas zasvítí paprsky mezi putujícím stínem. Když fuchsii ze země vyndáme a pěstujeme je v květináči, musíme na to myslet,“ vysvětluje Pavel Sucharda.
Pěstování fuchsií je vášeň na celý život
Jak ochránit fuchsie před horkem?
Velké fuchsiové stromky každoročně zapouští do země, v květináči nebo bez něj, a proto se jim výtečně daří i na slunci. Jak ale fuchsiím pomoci, pokud je do země zapouštět nemůžeme nebo nechceme a nemáme pro ně ani dostatek stínu? „Květináč je třeba vložit do většího a meziprostor vyplnit izolační vrstvou, třeba oblázky. Velký květináč přímo pro rostlinu dobrým řešením není, protože se časem prohřeje stejně jako malý a při zálivce vznikne tentýž problém. Když navíc není substrát prorostlý kořeny, snadno zahnívá, houby mají větší prostor pro růst. Proto při přesazování doporučuji květináč jen o 2 cm větší. Fuchsii nevadí, pokud je celý prorostlý kořeny, ba právě naopak – musí být ale pravidelně přihnojována.“
Království fuchsií manželů Suchardových
Cenné zkušenosti
„Jedna naše návštěvnice sesadila tři různé fuchsie do truhlíku a ptala se nás, proč dvě z nich zahynuly. Zdálo by se, že když mají tyto rostliny stejné nároky, nebude jim to vadit. Jenže různě vyšlechtěné fuchsie jsou rozdílně choulostivé a životaschopné. Jedna může lépe sát vodu a živiny a druhá proto postupně chřadne, až uhyne. Proto sázím do truhlíčků vždy dvě stejné odrůdy – navíc pěkně vypadají.“
Fuchsiím se daří ve stínu stromů
Výstava fuchsií pro potěšení inspiraci
Manželé Suchardovi svou zahradu během jednoho letního týdnu každoročně otvírají veřejnosti. Letos je můžete navštívit od 8. do 16. července. Zahrada v krásné krajině pod zříceninami hradu Bradlec a Kumburk vítá příchozího růžemi, hájkem abutilonů s jablůňkou a řadou fuchsiových stromků. Útulný dvorek před chaloupkou střeží šestnáctiletý fuchsiový strom, svědek dlouholeté vášně pro fuchsie, které všude kolem kvetou, stojí na lavicích a parapetech, visí na konstrukcích podél zahrady, v prostorných loubích i z korun stromů…
Toto království fuchsií najdete na adrese Újezdec č. 12, Syřenov (mezi Jičínem, Novou pakou a Lomnicí nad Popelkou). Více se dozvíte na facebookových stránkách fuchsiářů z Újezdce
Fuchsie zdobí každý kout a výklenek
Umění a příroda
Suchardovi se každému návštěvníku ochotně věnují a kdo chce sazeničku, odnese si ji i s dobrou radou. Začátečníkům doporučují spíše vitálnější, méně náročné odrůdy, které lépe porostou a bohatě pokvetou. Půvabné květy fuchsií probouzejí v lidech poezii. Nestačí však kolem květin prolétnout, u každé stojí za to se zastavit jako u obrazu v galerii,“ dodává Pavel Sucharda. Vždyť květy fuchsií jsou společná umělecká díla přírody a lidí.
Foto: Martin Hlaváček