Rozhodli jste se k pěstování vlastních jahod? Zkuste tu nejjednodušší metodu - pomocí obalů či pytlů. Jde o velice nenáročné řešení, které si můžou dovolit i lidé bez zahrady. Bude vám k tomu stačit i malá plocha a pytle je možné případně i přemisťovat.

Chcete vědět víc o revolučním způsobu pěstování jahod přímo v substrátu „OTOČ a SÁZEJ“? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Pěstování jahod v koupených pytlích se substrátem

Pěstování v pytlích je poslední roky docela populární a můžete se do něho pustit i bez jakýchkoliv zkušeností. Pokud se vám osvědčí s jahodami, můžete zaexperimentovat i s jinými plodinami, velmi oblíbené je i pěstování brambor a okrasných květin.

Stačí si pořídit podle počtu sazenic pytle substrátu na jahody, do nichž je po otevření vysadíte. Do spodních částí je nutné udělat otvory, aby měla kudy odtékat voda. Se zaléváním si hlavu moc dělat nemusíte, protože igelitový pytel zadržuje vlhkost poměrně dlouhou dobu.

Pytle si můžete sami naplnit

K tomuto způsobu pěstování můžete také využít staré igelitové pytle, které máte doma, jen by měly být ze silnější fólie. Pak už si stačí jen připravit odpovídající substrát, pytle jím naplnit, proděravět a osázet jako v předchozím případě. A jaké jsou výhody?

Skoro bez práce

Podstatné je, při tomto způsobu pěstování se nenaběháte s konví jako by tomu bylo kolem záhonů, protože substrát vydrží poměrně dlouho dostatečně vlhký. Stejně tak si ušetříte práci s pletím plevele, který se v pytlích téměř neobjevuje - a když, tak jen minimálně.

Brzká a větší sklizeň

Další výhodou „pytlových“ výpěstků je možnost dřívější sklizně. U pytlové výsadby bývá až trojnásobný výnos ve srovnání s běžným způsobem pěstování v záhonu. Sluncem prohřátý substrát totiž stimuluje sazenice k růstu intenzivněji než chladná zem v záhonu.

Proto mají sazenice již po výsadbě náskok před rostlinkami ve volné půdě. Také kořeny prorůstají rašelinou mnohem rychleji než půdou, takže během pár týdnů vytvoří poměrně slušný kořenový systém, jenž rostlinu vyživuje.

Menší rizika nemocí a škůdců

Jahody pěstované v igelitových pytlích nejsou tak náchylné na nepříjemné choroby a škůdce, kteří narušují jejich růst, vývoj a výsledné plození.

Nejvhodnější odrůdy jahod

Gigantella je jahodník s poměrně velkými plody, jedna jahoda může vážit až 100 gramů! Jahody jsou velice aromatické, šťavnaté a sladké s jemnou dužinou.

Maršál je poměrně sladká ovocná odrůda s velkými plody, která je velmi výnosná. Maršál - jahody jsou schopny produkovat až 1 kg bobulí z keře.

Ženeva je oblíbená remontantní odrůda, která produkuje velké, podlouhlé plody. Jahody mají příjemnou chuť a lze je dobře skladovat. Mezi obdobími sklizně uplyne až 2,5 týdne.

Související články

Zdroje: www.che.herbefe.ru, www.steadicams.ru, www.magazinzahrada.cz