Na Novém Zélandu, odkud pochází, je aktinidie běžně pěstována podobně jako u nás třeba jabloně nebo réva vinná. Té se ostatně velmi podobá, jedná se totiž o liánu, kterou lze nechat růst na podobných konstrukcích, jaké vídáme na vinicích, jen o něco vyšších. Plody kiwi nám pak visí nad hlavou. Aktinidie roste velmi rychle a musíme ji pravidelně udržovat řezem. Kromě Nového Zélandu se s ní můžeme v menší míře setkat i v Americe, Itálii a ve Francii.

Vhodné druhy kiwi pro naše zahrady

Kiwi se u nás vypěstovat dá, nikoli však na zmíněné aktinidii čínské, protože je teplomilná a naše zimy ji nesvědčí. V České republice lze ovšem pěstovat aktinidii kolomiktu (Actinidia kolomikta), která má sice plody mnohem drobnější, ale zato jich mívá velké množství. Jsou sladké, šťavnaté i velmi aromatické a mnozí tvrdí, že chutnají lépe než kiwi z obchodu.
Z dalších druhů lze jmenovat aktinidii význačnou (A. arguta), která má plůdky o něco větší a lehce kyselejší, nebo jí podobnou aktinidii černoprašnou (A. melanandra). V současné době některá zahradnictví nabízejí i druh Actinidia deliciosa Jenny, který by měl mít velmi chutné plody a téměř tak velké jako aktinidie čínská. Tento druh je navíc samosprašný, takže není třeba vysazovat samčí a samičí rostliny.

Pěstování aktinidie

Pěstování není obtížné, ale o to víc platí, že klíčem k úspěchu je dobře zvolené stanoviště. Aktinidii se daří zejména v teplých oblastech, vybíráme tedy pro ni místa, která jsou chráněná před silným větrem.

  • Půda by měla být záhřevná, spíše písčitá a dobře propustná.
  • Stanoviště je nejlepší slunečné s tím, že rostlina snese i úpal.
  • Drobnoplodé aktinidie mají oproti aktinidii čínské výhodu v tom, že nevyžadují zdlouhavou probírku plodů ani speciální řez.
  • Aktinidii je možné pěstovat i ve skleníku, kde roste ještě bujněji a vydatněji než na zahradě. Potřeba velkého prostoru ji předurčuje pouze do velkých skleníků či zimních zahrad.

Na zahradě drobnou aktinidii můžeme velmi dobře uplatnit i jako okrasnou rostlinu na pergole, altánu nebo na drátěné konstrukci na zdi domu. Ostatně kromě užitku rostlina slibuje také okrasu; zajímavá je zejména aktinidie kolomikta, která má dekorativní, výrazně bíle panašované listy.

Dvoudomé rostliny

Aktinidie obvykle tvoří rostliny samčí i samičí, což znamená, že pokud bychom pěstovali jen rostliny jednoho pohlaví, plodů se nikdy nedočkáme – samčí květy jsou důležité pro proces opylení. Neoplodněný květ opadává i se stopkou, oplodněný zůstává a místo květu se začne tvořit malý zelený chlupatý plůdek. Správně pěstovaná aktinidie kvete a plodí opravdu bohatě.


Lahodné plody

Plody konzumujeme nejčastěji čerstvé, dužinu můžeme vyjídat lžičkou nebo nejprve kiwi oloupat a poté nakrájet na plátky (nejzdravější je ale se slupkou).
Kiwi je ale možné zpracovat i kuchyňsky. Z čerstvých plodů můžeme připravit třeba lahodnou marmeládu, kompot nebo domácí ovocné víno. Hodí se i na přípravu pečených moučníků nebo jako ozdoba dortů a ovocných koláčů. Výborně chutná i jako součást ovocných či zeleninových salátů a v létě osvěží koktejl z kiwi.