obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování královny pokojových květin, kamélie

Kamélie, krásná sestra čajovníku, je jedna z nejušlechtilejších pokojových rostlin. Její květy člověka okouzlovaly již před tisíci lety a je tomu tak dodnes.

Jak pěstovat kamélii

 • Kamélie je velmi citlivá na časté kolísání teplot i vlhkosti vzduchu, a může shodit poupata. Před květem ji pokud možno nepřemisťujeme.

  Rostlina potřebuje dostatek rozptýleného světla, nejlépe u východně orientovaného okna - přímé sluneční paprsky však vhodné nejsou.
 • Vyhovuje jí teplota mezi 5-15°C, otužilé rostliny dokonce krátkodobě snesou i mírný mráz (ale nikoli prudké změny teplot). Je tedy ideální květinou pro zimní zahrady, chladné haly a chodby s oknem, zasklené verandy, nevytápěné místnosti, případně meziokenní prostory, pokud jsou dostatečně velké.
 • Na jaře, až kamélie odkvete, teplotu postupně zvyšujeme.
 • V červnu omezíme závlahu i vlhkost vzduchu (více větráme, rostlinu nerosíme) aby nasadila na poupata. V době před rozkvětem a při květu však kamélii opět zaléváme více, a to odstátou, měkkou vodou. Substrát by neměl nikdy vyschnout.
 • Prospívá jí vyšší vzdušná vlhkost.
 • Kamélie se pěstují v mírně kyselém substrátu (pro kyselomilné pokojové rostliny, nebo pro rododendrony a azalky).
 • Přesazujeme jednou za dva až tři roky, starší exempláře ještě méně často. Zato je v zimě pravidelně přihnojujeme hnojivem bez obsahu vápníku.
 • Kaméliím svědčí letnění na závětrném, stinném místě.
 • Množit je lze dřevitými řízky.

Kamélie v teplém bytě?

kamélie kamélie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kamélie lze za určitých podmínek pěstovat i při vyšší teplotě. Je však třeba počítat s tím, že budou kvést méně a celkově nebudou v tak dobré kondici a skvostné podobě. Důležité je nalézt alespoň co nejchladnější, ale světlé místo, co nejdále od radiátorů, dostatečně zalévat a zvlhčovat vzduch v okolí rostliny.

Řez omladí starší rostliny

Kamélie působí estetiky i mimo dobu květu, neboť se jedná o keřík s tmavozelenými, lesklými listy a hladkou, šedavou kůrou. Keř má přirozeně pěkný tvar a nepotřebuje údržbu řezem. Staré exempláře však lze na jaře, po odkvětu, zmladit. Při dostatečné zálivce a hnojení zase obrostou.

Akční letáky