obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování letniček: Jak kombinovat druhy a podpořit kvetení až do podzimu?

Letničky jsou vděčné a rychlé. Některé kvetou opakovaně, pokud je v průběhu léta sestříhneme. Aby kvetly až do podzimu, vyžadují však dostatek živin či oporu.

Letničky v jediné sezoně stihnou za několik měsíců vyklíčit, vyrůst, vykvést a přinést květy se semeny pro další sadbu, poté odumírají. Většina letniček má vzhledem ke svému rychlému cyklu vysoké nároky na intenzitu světla, zálivku a výživu. Kromě toho jsou letničky poměrně náročné na půdu.

Pěstování letniček

Pro pěstování letniček potřebujeme lehčí, výživnou hlinitopísčitou půdu. Po výsadbě nebo vzejití rostlin je důležité udržovat půdu bez plevelů a pravidelně ji kypřit. Pokud je sucho, prospívá rostlinám občasná, rozhodně ale ne každodenní, zato však vydatná zálivka nejlépe v ranních hodinách. Rozhodně květiny nezaléváme v největším vedru, tím jim můžeme spíš uškodit, půda se totiž snadno zapaří a houbové choroby kořenů dostanou zelenou.

Letničkové záhony mohou být každý rok jiné Letničkové záhony mohou být každý rok jiné Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prospěšné zásahy v průběhu léta

  • U některých druhů je vhodné mladé rostlinky po výsadbě zaštípnout (např. hledík, letní fiala, astra aj.), tím podpoříme zesílení rostlin a vytvoření kompaktních keříků.
  • Pokud chceme prodloužit kvetení rostlin, které brzy vytvářejí semena (např. měsíček, hrachor), je dobré odstraňovat semeníky.
  • Některé druhy je možné hlubším řezem přimět k opakovanému kvetení (např. krásnoočka, petúnie, lobelky aj.).
  • Vysoké druhy jako krásenka, laskavec či třapatka mají často tendenci poléhat nebo se vyvracet, zejména za deštivého léta nebo na stinnějším stanovišti. Včas k nim tedy zatlučeme jako oporu dřevěné tyčky.

gazánie nabízejí pestrou paletu vselých barev gazánie nabízejí pestrou paletu vselých barev Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Smíšené záhony

Pokud vytváříme barevné kombinace, rozhodně vybíráme druhy s podobnými nároky na slunce, půdu i živiny. Letničky lze kombinovat i s vytrvalými travinami. Výborně se k sobě hodí např:

  • sporýš zkřížený, ostálka a ozdobná travina dochan huňatý, krásenka, okrasná šalvěj, starček, dochan, aksamitník
  • zajímavě a netradičně vypadá kombinace třapatky, dochanu, gazánie a izotomy
  • Pokud chceme záhon jednobarevný, sesadíme ostálky, měsíčky a třapatky.
  • Ideální je i kombinace složená ze dvou barev, třeba modrobílá, tedy z bílých voskovek a modré šalvěje, nebo červenobílá kombinace třeba z červených ostálek a bílých krásenek.

Letničky zdobí záhony i nádoby Letničky zdobí záhony i nádoby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výživa letniček

Pro výživu je dobré 2 až 3 týdny před výsadbou zapravit do půdy proleželý kompost nebo vícesložkové hnojivo. Během vegetace postačí rostliny přihnojovat 1x za 10 dní tekutými vícesložkovými hnojivy. Vybíráme hnojiva se zvýšeným obsahem fosforu a draslíku, tím podpoříme množství a kvalitu květů. Pokud pěstujeme rostliny v nádobách, je nutné interval hnojení zkrátit.

Akční letáky