malinoostružiník- longaberry
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování malin, ostružin a malinoostružin

Maliny a ostružiny se těší oblibě už věky, jak dokládají archeologické nálezy. Díky šlechtění můžete pěstovat maliny různých barev, ostružiny bez trnů a dokonce malinoostružiník.

Maliny a ostružiny patří k nejchutnějšímu ovoci. Plody si oblíbili již naši dávní prapředkové, jak dosvědčily nálezy peciček obou druhů plodin v archeologických vykopávkách kolových staveb. Sladké a aromatické plody s nezaměnitelnou chutí jsou velmi zrdravé, mají dokonce léčivé účinky. Milují je i děti, o letní dávku vitamínů pro ně tak máte postaráno. Pěstujte a mlsejte maliny i ostružiny, nebo dokocne jejich křížence, malinoostružinu! Díky jejich odolnosti a nenáročnosti se malinám a ostružinám daří i v podhorských i horských lokalitách.

Sladké maliny

První písemné zmínky o chutných malinách zrajících na Krétě v pohoří Ida zaznamenal již Plinius st. a právě podle pohoří Ida švédský dostal maliník své jméno: Rubus idaea. V Čechách byl podle matthioloho pěstován jako zahradní rostlina již 16. století Mattioli. Dnes díky dlouhodobému šlechtění můžete pěstovat maliny bílé, žluté, růžové, červené i červenofialové barvy, různých velikostí i rozličných chutí. Dokonce byl vyšlechtěn i remontující (dvakrát plodící) maliník.

maliny maliny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Osvědčené druhy a odrůdy maliníku

Jednou plodící (letní): Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II.

Dvakrát plodící (remontující): Ada, Heritage, Ljulia, Medea

Pěstování

 • Protože maliník i ostružiník nesnášejí chlór, hnojiva s obsahem chlóru jsou zcela nevhodná.

  Malinám se nejlépe daří na slunných stanovištích s dostatkem vláhy, zejména v době květu a nasazování plodů však nesnášejí půdy trvale přemokřené.
 • Půdní reakci upravujeme vhodným způsobem na optimálních pH 5,6 až 6,5  dolomitickým vápencem, nebo naopak kyselou rašelinou, lesní hrabankou.
 • Základem výživy je kvalitní kompost, doplněný průmyslovými hnojivy. Ideální je také naturhumus.
 • Hnojí se ve třech dávkách: první brzy zjara, druhá v polovině května a třetí po sklizni.

Ostružiny bez trnů

Plané formy ostružiníku (stejně jako maliníku) byly již v dávných dobách rozšířeny takřka po celém světě. Kdy se ostružiník začal pěstovat jako kulturní plodina, však není přesně známo. 

ostružiny ostružiny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 Základem pro šlechtění několika desítek velkoplodých odrůd byl ostružiník křovitý (Rubus fruticosus). Ovšem česat chutné plody z těchto keřů je malé dobrodružství. Teprve nedávno byly vyšlechtěny odrůdy beztrnné, sice méně mrazuvzdorné, ale poskytující ve zralosti velké, až velmi velké, lahodně chutnající a všestranně využitelné plody.

Oblíbené odrůdy ostružiníku: Thornfree, Thornless, Smoothsten, Black Satin, Loch Ness.

Rarita jménem malinoostružiník

Teprve nedávno se podařilo kanadskému zahradníku M. J. Loganovi vyšlechtit prvního křížence maliny a ostružiny. Po svém stvořiteli byl nazván Loganberry.

 • Tito kříženci přinášejí od poloviny července až do časného podzimu nezvykle

  Některé odrůdy, zvláště beztrnné ostružiny a malinoostružiny je však nutné před velkými mrazy chránit vhodnou nastýlkou.

  velké (3 až 5 cm), kuželovitě protáhlé plody vínově červené barvy, v plné zralosti lahodně nakyslé chuti.
 • Vyžadují chráněná stanoviště teplejších poloh.
 • Pěstování se nejlépe daří na drátěné opoře.
 • Před zimou je lépe výhony odepnout, svinout a nastýlkou je chránit před velkými mrazy.

Oblíbené odrůdy: Boysenberry, Tayberry se zvláště velkými plody, Glencoe skoro bez trnů, Veitchberry.

malinoostružiník- longaberry malinoostružiník- longaberry Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chytré pěstování

Způsob pěstování závisí na míře odnožování a růstu šlahounů. Obvykle je vhodné zajistit rostlinám oporu, například jednoduchou drátěnkou nebo dvojdrátím vedle sebe i nad sebou:

 • K drátům přichycujeme plodné výhony úvazky.
 • Po sklizni malin jednou plodících odrůd výhony co možná nejdříve odstraňujeme až u země.
 • Ostružiníky pěstujeme v široce vějířovitém tvaru.

Výhodou upevnění na drátěnce je snadné ošetřování i sklizeň a zabránění vylomení křehkých květných výhonků.

Vzhledem k tomu, že keře poměrně mělce koření, dbáme na to, aby se příliš nevysilovaly zápasem s plevely o výživu i vláhu.

Rozmnožování

Maliník, ostružiník i malinoostružník se množí odnožováním ze spících

(adventivních) pupenů na kořenovém krčku i na kořenech. Ostružiník navíc lehce zakořeňuje přiháčkováním vrcholu šlahounu k zemi. Odnožování závisí na odrůdě, v současnosti se přednostně šlechtí odrůdy méně odnožující.

řez maliníku řez maliníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řez maliníku

 • Řez jednou plodících maliníků po výsadbě spočívá v zakrácení vysazených rostlin podle síly na 20–40 cm (slabší více, silnější méně). Ponecháním málo zakrácené sazenice se sice dočkáme již v prvním roce ukázky plodů, ale rostlina se více vysílí a méně odnožuje.
 • V předjaří dalšího roku odřežeme slabounké výhony a ponecháme jen 2–3 nejsilnější. Těm zakrátíme vrcholovou část asi o pětinu délky.
 • Po sklizni jednou plodících odrůd odplozené výhony odumírají a nejlépe koncem léta je u země odřízneme.
 • U remotujících odrůd před zimou nebo časně zjara odřežeme usychající konce výhonů.
řez ostružiníku řez ostružiníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řez ostružiníku

 • V předjaří následujícího roku po výsadbě redukujeme počet výhonů jen na 3–4 nejsilnější a zakrátíme je asi o čtvrtinu až třetinu.
 • Obrost, který se v průběhu vegetace vytváří na ponechaných výhonech, zakracujeme v době, kdy je již ve spodní části zdřevnatělý.
 • Hlavní letorost není dobré zakracovat během vegetace.
 • V dalších letech odřežeme odplozené, odumřelé výhony a loňské zakrátíme na délku 2–4 m, podle odrůdy.
 • Veškerý obrost zakrátíme (pokud jsme tak neučinili v předchozím roce) jarním řezem na 3–5 oček, aby se keř nadměrně nezahušťoval.

Choroby a škůdci

Maliníky a ostružiníky trpí nejčastěji virózami, odumíráním maliníku, šedou hnilobou malin, ze škůdců jsou nejčastěji napadány malinovníkem plstnatým, bejlomorkou ostružinovou a několika druhy mšic.

Akční letáky