Montbrecie, svými květy připomínající frézie, vzpřímenými listy kosatce a mečíky, jsou skvělým doplňkem letní zahrady. Přinášejí do vašeho venkovního prostředí hřejivé odstíny žluté, oranžové a červené, které ozdobí váš záhon či terasu od června až do října.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Přestože pocházejí z Jižní Afriky, lze je snadno pěstovat i v našich podmínkách. Ideální doba na výsadbu je právě duben.

Na video od Farmer Gracy o tom, jak pěstovat Crocosmia se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Pochlubit se může celou škálou krásných barev

Montbrecie, známé také pod názvem Crocosmia, jsou rostliny s dlouhou historií, které byly do Evropy přivezeny kolem roku 1900. Původně pouze oranžové květy se dnes mohou pochlubit širokou škálou teplých barev, od žlutooranžové až po šarlatově červenou.

Jejich trubkovité nebo hvězdicovité květy jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů na vysokých stoncích, vyrůstajících ze záplavy mečovitých listů. Mezi oblíbené kultivary patří například Crocosmia crocosmiiflora ‚George Davison’ ‚Lucifer’, ‚Carmine Brillant’ nebo ‚Emberglow’.

Montbrecie jsou nenáročné rostliny, které vyniknou na slunném místě. Skvěle zapadají do trvalkových záhonů, kde mohou vytvořit působivé kontrasty s jinými letničkami jako jsou jiřiny, gazánie nebo svazenky. Díky svým dlouhým stonkům jsou také skvělou volbou pro řez do vázy, kde vydrží svěží po dlouhou dobu.

Milují slunce a na zimu je lepší hlízy vyjmout

Tyto krásné květiny preferují plné slunce a dobře propustnou půdu s neutrálním pH. Při pěstování v nádobách je důležité zajistit jim dostatečnou drenáž, aby nedocházelo k přemokření.

Hlízy se vysazují v druhé polovině května do hloubky zhruba 10 centimetrů a vzdálenosti 15 až 20 centimetrů od sebe. V oblastech s mrazivými zimami je vhodné hlízy na podzim vyjmout a přezimovat je ve sklepě.

Montbrecie představují krásnou a nenáročnou možnost, jak ozdobit svou zahradu od června až do října. Jejich exotický vzhled a pestrobarevné květy přinášejí do venkovního prostoru hřejivou atmosféru a radost z přírody. Ať už je pěstujete na záhoně nebo ve váze, montbrecie si vás svou krásou získají.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz