Lepivé kapky na stonku

Na orchidejích se mi na stonku objevily lepkavé kapky. Listy jsou pěkné a žádný cizopasník není nikde vidět. Stonky jsou také místy olepené. Poupata často ani nerozkvetou.

Pokud se lepkavé kapičky vyskytují opravdu jen na stoncích rostlin, nejedná se patrně o žádné onemocnění ani škůdce - je to přirozený projev rostliny, která se tak zbavuje některých přebytečných látek. Pokud by se ale kapičky vyskytovaly i na listech, pak by se již jednalo o stopy savých škůdců, kteří jsou někdy velmi nepatrní (svilušky, puklice). Ale je pravda, že při důkladné prohlídce, případně s lupou, byste je objevil.

Nerozkvétání poupat nemusí s kapičkami na stonku souviset. Příčina by mohla být ve vnějších podmínkách - zda nekolísá teplota a vzdušná vlhkost, rostlina není v průvanu, má optimální zálivku měkkou vodou. Rostliny je vhodné také pravidelně přihnojovat.

Žluté skvrny na listech

Pěstuji orchideu rodu Phalaenopsis. Objevili se mi na listech žluté podlouhlé skvrny poměrně rychle se šířící. Co mám dělat a o jakou chorobu se může jednat?

Mohlo by se jednat o houbové onemocnění, zvláště pokud budou skvrny časem tmavnout. Orchideje zvláště v zimě a předjaří může napadat poměrně často, zvláště pokud jsou příliš zalévány a pěstovány spíše při nižší teplotě (Phalaenopsis je teplomilná orchidej a svědčí mu vyšší pokojové teploty).

  • Kromě změny podmínek je třeba nezalévat na listy - a do uzdravení rostliny raději ani nerosit.
  • Důležité je odstranit poškozené listy, a pokud by rostlině nezbyl dostatek listů pravých, tak pouze odříznout poškozená místa ostrým nožem, který mžete dezinfikovat v roztoku manganistanu draselného (hypermanganu).
  • Řeznou plochu poté posypte práškem z podrceného dřevěného uhlí, kterí ji dezinfikuje a vysuší.

Bílé pavučinky na listech

Mám doma čtyři orchideje na dvou "můrovcich" mám bílé broučky, které vypadají jako stínky, ale jsou 3mm velké. Dělají bílé pavučinky.

Bílé pavučinky vytvářejí svilušky, saví škůdci na pokojových rostlinách, kteří se vyskytují poměrně často.

  • Rostliny můžete omýt odstátou, měkkou vodou, což je první, jednoduchá pomoc.
  • Poté můžete orchideje postříkat buď insekticidem proti savému hmyzu, nebo ještě lépe podobně působícím, ale zdravotně zcela neškodným přípravkem, vyrobeným z řepkového oleje a lecitinu (například Biool). Sviluškám zalepí dýchací otvory, roztok můžete aplikovat obyčejným rozprašovačem na květiny a poté jej propláchnout teplou vodou. Protože působí kontaktně, nesmí se při aplikaci žádná část rostliny vynechat, dbát je třeba i na spodní strany listů, kde se svilušky často vyskytují.
  • Nejlepší prevencí proti sviluškám je zvýšená vlhkost vzduchu, která prospěje i orchidejím (rosení, odpařovače…).

Černé mušky a larvy v substrátu

Kolem orchideje, u které neznám druh, pořád létají malé mušky, nevím, zda to není kačírkem, který je v květináči.

Mušky budou patrně smutnice – dospělci rostlinám nijak neškodí, jejich larvy, které žijí v půdě, mohou při přemnožení ožírat rostlinám kořínky.

  • Dospělé mušky můžete zredukovat pomocí žlutých lepových desek.
  • Substrát lze prolít insekticidem.
  • Nejlepší je však biologická ochrana. Proti larvám spolehlivě účinkují hlístice Steinernema feltiae, které na nich parazitují a za tímto účelem se i prodávají. Jejich vysazení v interiéru neznamená žádné riziko, žijí pouze v zemině květináčů a až budou smutnice vyhubené, vymizí také.