Není jen jeden způsob, jak sázet rajčata

Pěstujete rajčata a už jste vyzkoušeli kde co? Až budete zvažovat jak a kam předpěstované či koupené sazenice umístit, můžete si také na zkoušku zasadit několik sazenic tímto způsobem. Podle zahrádkářů ze Spojených států je to výborná metoda, které vám v létě zaručí koše plné krásných a hlavně velikých rajčat.

Jak vypadá výkopová metoda v praxi, vám představí této příspěvek z YouTube kanálu Frugal Family Home.

Zdroj: Youtube

Správné podmínky jsou základ pro pěstování rajčat

Jak na výkopovou metodu? Jde v podstatě o sázení šikmo, o kterém jistě neslyšíte prvně, nicméně v tomto případě se rajčata sází v podstatě naležato do poměrně mělké brázdy. Podmínky k pěstění rajčat musí mít záhon stejné jako je tomu u jiných způsobů pěstování.

Místo je třeba chránit před silným větrem, musí být dostatečně osluněné a s kyprou půdou bohatou na živiny. Z počátku není nutná opora, ale musíte počítat i s tím, že během růstu bude nutné vysoké a křehké rostliny tyčkových rajčat vyvázat k opoře, spirále, závěsu nebo treláži. To není potřeba u malých keříčkových odrůd jako jsou cherry nebo rybízová rajčátka. Nicméně pro nízké odrůdy se výkopová metoda ani příliš nehodí.

Předpěstované či zakoupené sazenice se obvykle sázejí po zmrzlých čili v druhé polovině května, případně dříve pokud máte k dispozici skleník či fóliovník. Brázda nemusí být příliš hluboká, docela postačí 15 cm. Do brázdy můžete přidat přírodní hnojiva, rozhodně by měla být půda pro pěstování dobře prohnojená a připravená.

Sazenici zbavte květináčku nebo kelímku, z rostliny odstraňte také většinu lístků krom horních dvou párů a položte horizontálně do brázdy. Většina rostliny by měla zůstat na ležato v půdě a pouze horní třetinu jemně ohněte nahoru, aby tvořila budoucí kmínek a korunu rajčete.

Pěstování rajčat výkopovou metodou

Jde v podstatě o extrémní šikmé pěstování, které je především přínosné tím, že rostlina na celé v půdě zahrnuté části kmínku pustí kořeny. Vzhledem k tomu, že rajčata nekoření hluboko, je to poměrně důležité, protože tímto způsobem budou lépe ukotvená, ale hlavně budou mít mohutnější kořenový systém.

Nevýhodou může být to, že ohyb rajčete bývá náchylnější na poranění, zlomení, a pak také zahnívání. V každém případě je třeba takové rajče dobře v budoucnu vyvázat a poskytnout mu dostatečně pevnou oporu. Sazenice nezapomeňte dobře zalít. Pro sadbu je ideální počasí pod mrakem a teploty okolo 16 stupňů, kdy není příliš horko a sazenička nebude rychle vadnout.

Výhodou této metody je slibovaná vyšší úroda díky mohutnějším a zdravějším rostlinám, ale také fakt, že můžete sázet mělce a zabráníte tím například zahnívání, které se může objevovat v místech s horší drenáží. Takto se hodí vysazovat například také papriky. Pokud ale budete sazenice v budoucnu okopávat, budete si muset dát pozor na mělce uložený kořenový bal.  

Související články

Zdroje: polk.ces.ncsu.edu, gardeningknowhow.com