Pokud nepatříte mezi vlastníky velké zahrady a věnujete se pěstování rajčat jen na malém kousku pozemku či terase nebo balkónu, jistě vás zaujme jednoduchý způsob jejich pěstování, který je v posledních letech značně populární. Zkuste pěstovat rajčata zavěšená vzhůru nohama.

Jak na správné vysazování, zaštipování a následnou péči o rajčata? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahrada:

Zdroj: Youtube

Rajčata a zdraví

Červená rajčata mnoha chutí jsou velmi oblíbenou plodinou a objevují se na nejedné zahrádce. Nejlepší jsou totiž ta doma vypěstovaná. Rajčata mají spoustu zdravotních benefitů, které jsou prospěšné našemu tělu.

Jejich slupka obsahuje vitamín C, dužina vitamíny řady B, C, E a beta-karoteny, které neutralizují volné radikály v těle a chrání buňky před jejich poškozením. Z minerálních látek je zastoupený vápník, draslík, hořčík a fosfor. Rajčata snižují rizika srdečních onemocnění a také podporují zdraví pokožky.

Pěstování rajčat vzhůru nohama

Jedná se o velmi jednoduchou a účinnou metodu, která má spousty příjemných výhod. Nejenže lze maximalizovat malý prostor, ale během pěstování můžete rajčata i případně přemístit. Vyhnete se také uvazování k opěrným kůlkům a útokům mnohých nežádoucích škůdců a napadení chorobami. Poloha vzhůru nohama zajišťuje rostlině i lepší cirkulaci vzduchu.

Jak postupovat

Na současném trhu si lze pořídit květináče, které jsou přímo určené k pěstování zeleniny vzhůru nohama. V případě, že nechcete mít zbytečné finanční výdaje, nádobu na pěstování si vyrobíte velice snadno sami doma.

Stačí vám starý plastový květináč s dírkami, řetěz s háčky na zavěšení, sazenice rajčat a půdní směs, která by se měla skládat z kompostu, humusu a rašeliny v poměru 1:1:1. Přidat lze i 1 lžíci hnojiva.

Zvolenou nádobu obraťte dnem vzhůru a vyřízněte do jejího středu otvor. Provlečte jím opatrně sazenici a ucpěte ji kávovým filtrem.

Do okrajů nádoby vytvořte malé otvory, za které je zavěsíte. Zhruba do měsíce mladá rostlina řádně zakoření a bude se vyvíjet jako v případě běžného zasazení. Jen bude vzhůru nohama. Rajčata pravidelně dle potřeby zalévejte.

Bonus navíc?

Tento druh pěstování je dokonalý pro všechny jedince s bolavými zády. Ušetří vás dlouhodobého předklonu a nepříjemných poloh právě pro tuto partii. V tomto případě si naopak příjemně protáhnete celé ruce a také ramena!

Související články

Zdroje: www.haxniks.co.uk, www.healthine.com, www.gardeningknowhow.com