Ředkvičky znaly už naše prababičky. Zvláštní, mírně štiplavou chuť této zeleniny způsobuje sirná silice, která je ovšem velmi užitečná, protože ničí střevní plísně a bakterie.

Rychlá úroda ve skleníku a pařeništi

Pro všechny netrpělivé doporučujeme pěstování prvních ředkviček ve fóliovníku, skleníku nebo v pařeništi, kde se první úrody dočkáme již za tři týdny. Do teplého pařeniště můžeme ředkvičky zasít již kolem poloviny února.

Výsev ředkviček na záhony

Pokud budeme ředkvičky pěstovat klasicky na záhonech s přímým výsevem (v takovém případě nastává čas výsevu zhruba v polovině dubna), je nutné počítat s tím, že vegetační doba bude zhruba asi o deset dní delší. S výsevem můžeme začít hned, jakmile oschne půda a můžeme záhony připravit.

  • Výsev nesmíme příliš zahustit a také přelévat, ve vysoké vlhkosti se totiž rozvíjejí plísně a hnilobné procesy. Sejeme do řádků vzdálených od sebe okolo deseti centimetrů.
  • Semena zaséváme asi 3 cm od sebe tak, abychom porost nemuseli jednotit.
  • Výsev vydatněji zalijeme, přikryjeme ho netkanou textilií a pak už jej zaléváme přes textilii. Pokud to není nezbytně nutné, textilii nesundáváme.
  • Ředkvičky pak sklízíme podle počasí a teplot za 30 až 40 dní.

Do skleníku i na záhony můžeme vysévat například odrůdy Primara F1, Faraon, Duo, Cherry Belle, Fortuna F1, Ria, Saxa 2, Sexta, Stela, Teko a další.

Proti květilce pomůže netkaná textilie

Ředkvičky je vhodné pěstovat pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky. Larvy květilky tvoří chodbičky v hlavách kořenů a tím je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tím, že tvoří hořčiny a jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Z chemické ochrany je u ředkví i ředkviček proti květilce povoleno ošetření přípravkem Sumithion Super v koncentraci 0,15 % ihned po vzejití. Ochranná lhůta je však 14 dní.