obrázek z archivu ireceptar.cz

Pěstování ředkviček na záhonech, pod textilií, ve skleníku a pařeništi

Jsou první jarní zeleninou a všichni se na ně těšíme. Čerstvé, z vlastní půdy, jsou nejlepší. Již pár týdnů po výsevu můžeme zdravě štiplavé, křehké bulvičky sklízet.

Ředkvičky znaly už naše prababičky. Zvláštní, mírně štiplavou chuť této zeleniny způsobuje sirná silice, která je ovšem velmi užitečná, protože ničí střevní plísně a bakterie.

Rychlá úroda ve skleníku a pařeništi

Pro všechny netrpělivé doporučujeme pěstování prvních ředkviček ve fóliovníku, skleníku nebo v pařeništi, kde se první úrody dočkáme již za tři týdny. Do teplého pařeniště můžeme ředkvičky zasít již kolem poloviny února.

Semenáčky ředkviček rostou rychleSemenáčky ředkviček rostou rychleAutor: Archiv ireceptar.cz

Výsev ředkviček na záhony

Pokud budeme ředkvičky pěstovat klasicky na záhonech s přímým výsevem (v takovém případě nastává čas výsevu zhruba v polovině dubna), je nutné počítat s tím, že vegetační doba bude zhruba asi o deset dní delší. S výsevem můžeme začít hned, jakmile oschne půda a můžeme záhony připravit.

Ředkvičky, první jarní zeleninaŘedkvičky, první jarní zeleninaAutor: Archiv ireceptar.cz

Do skleníku i na záhony můžeme vysévat například odrůdy Primara F1, Faraon, Duo, Cherry Belle, Fortuna F1, Ria, Saxa 2, Sexta, Stela, Teko a další.

Proti květilce pomůže netkaná textilie

Ředkvičky je vhodné pěstovat pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky. Larvy květilky tvoří chodbičky v hlavách kořenů a tím je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tím, že tvoří hořčiny a jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Z chemické ochrany je u ředkví i ředkviček proti květilce povoleno ošetření přípravkem Sumithion Super v koncentraci 0,15 % ihned po vzejití. Ochranná lhůta je však 14 dní.

Akční letáky