Někdy nastane situace, kdy je třeba improvizovat. Zahradničení pomocí balíků slámy může být jednou z nich. Pokud máte na pozemku špatnou půdu nebo nechcete zem rozrývat, balíky slámy vaše nadšení do pěstování skvěle podpoří. Navíc se zbavíte otravného pletí a okopávání záhonu.

Zahrada na balících slámy

Sláma nabízí mnoho výhod. Její stvoly mají skvělé absorpční schopnosti, efektivně táhnou vodu a díky tomu, že jsou duté, udržují ji v sobě dostatečně dlouhou dobu. Navíc je 100 % přírodní a v průběhu času kompostuje, což rostliny vyživuje. Právě díky tomu je sláma skvělou surovinou k pěstování zeleniny.

Kde koupit balíky slámy

Sláma je ve skutečnosti vedlejším produktem obilného průmyslu. Z klasu se odstraní zrno a stonky se seskupí do balíku. Balíky slámy lze koupit v zahradnictví, přímo u zemědělce nebo na internetu. Za hranatý balík o rozměrech 40x30x70 cm a váze 10-12 kg zaplatíte přibližně 75 korun. Počítejte však s tím, že si balíky budete muset dovézt na zahradu sami. Dejte si také pozor na to, aby balík pocházel z ekologické farmy a nebyl postříkán žádnými chemikáliemi.

Kam balík umístit

Chcete-li vybudovat zahradu ze slámy, vyberte prostor, kam svítí slunce více než 6 hodin. Přestože některé druhy zeleniny jako je salát nebo zelené fazolky rostou i v polostínu, většina rostlin sluníčko potřebuje. Umístění balíku na dřevěnou podlahu terasy se také nedoporučuje. Tlení by ji mohlo poškodit. Pokud chcete zabránit prorůstání plevelu, nejdřív dejte na zem nepropustnou fólii.

Úprava balíků slámy

Aby vám zelenina rostla, musíte nejdříve balík připravit. Toto je časově nejnáročnější část projektu, ale nebojte se. Většinu práce udělá příroda.

Den 1-3: Jakmile je balík na místě, vezměte zahradní hadici a důkladně ho zalijte. Toto provádějte první tři dny. Balík se začne trochu rozpadat, mikroorganismy pracovat a vnitřek se zahřeje.

Den 4-6: Nyní je čas na hnojení. Posypte vršek balíku jedním šálkem síranu amonného (21-0-0) nebo půl šálkem močoviny (46-0-0). Vysoký obsah dusíkatého hnojiva urychluje rozklad. Po nasypání hnojiva slámu důkladně zalijte. Toto provádějte po dobu tří dnů.

Den 7-9: Množství hnojiva snižte na polovinu a balík opět zúrodňujte po dobu tří dnů. Nezapomeňte ho po aplikaci zalít.

Den 10: Hnojivo již nepřidávejte, ale balík zalijte tak, aby byl vlhký.

V 11 dni by měla být sláma tak teplá jako je vaše ruka. Pokud je stále horká, znovu ji zalijte a následující den zkontrolujte.

Pěstování zeleniny v balících slámy

Jakmile je balík slámy teplý, ale ne horký, můžete sázet zeleninu. Každý balík může být osázen následujícím počtem rostlin:

  • Rajčata: 2 až 3 rostliny na balík
  • Papriky: 4 rostliny na balík
  • Dýně: 2 až 4 rostliny na balík
  • Cuketa: 2 až 3 rostliny na balík
  • Okurky: 4 až 6 rostlin na balík
  • Jahody: 3 až 4 rostliny na balík
  • Salát do slámy můžete vysadit také, počet rostlin závisí na odrůdách

Nyní vezměte lopatku nebo zednickou lžíci a udělejte do balíku díru o velikosti květináče od sazeničky. Jemně rostlinku vyndejte z nádoby a trochu ji uvolněte kořeny. Netahejte za stonek. Jemně ji vložte do připravené díry a zatlačte slámu kolem půdy. Po zasazení rostliny zalijte.

Co do balíku slámy nevysazovat

Ne každá zelenina ocení slámu jako místo svého pobytu. V balících se nelíbí kukuřici, bramborům, batátům, mrkvi, tuřínu a další kořenové zelenině.

Jak se starat o balíky slámy

Balíky mohou snadno vyschnout, proto je denně zalévejte. Také se mohou rozpadat, omotejte je tedy provázkem. Jelikož sláma neobsahuje žádné živiny, budete muset rostliny pravidelně hnojit. Dokud bude zelenina mladá, dopřejte jí živiny každé dva týdny. Jakmile začne rodit, hnojivo aplikujte každý týden.

Zdroj:

chalupari-zahradkari.cz

Zahrada na balících slámy - Joel Karsten