červený a černý rybíz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování rybízu

Rybíz, vděčný keř plodící drobné bobule výrazné chuti, které mají velmi vysoký obsah vitaminu C, na českou zahradu patří. Pěstujeme proto rybíz červený, černý, bílý, růžový... Jak vybrat tu správnou odrůdu a dále se o ni starat, aby plodila co nejdéle? A jak připravit to nejsladší a nejvoňavější rybízové víno?

červený a černý rybíz červený a černý rybíz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rybízové keře by neměly chybět na žádné zahrádce. Při správné péči bohatě plodí zdravé a všestranné ovoce, navíc pěkně vypadají a poslouží například i jako předěl okrasné a užitkové části zahrady.

Nejdříve si rozmyslíme, jaká barva a chuť rybízu je pro nás ta nejlepší:

 • Červené rybízy zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna až září. Jsou výrazné, kyselé, krásně barevné.
 • Bílé rybízy jsou pozdnější, sklízejí se od poloviny července a mají ještě jednu výhodu – neozobávají je ptáci.
 • Černý rybíz sbíráme zhruba od 10. července do poloviny srpna.

Tip: Není jen rybíz červený čí bílý, ale dokonce růžový. Napříkald Rose de Champagne,  méně známá růžová odrůda z Francie, je nejsladším pěstovaným rybízem vůběc. Hodí se pro přímý konzum v čerstvém stavu, ale je z něj samozřejmě možné připravit i vynikající vína či šťávy. Pěstování růžového rybízu je stejné jako u červených či bílých odrůd. 

Jak rybíz pěstovat

 • Keře donesené na jaře nebo na podzim ze školky na den namočíme do vody a až potom vysadíme.
 • Keře sázíme zhruba metr až metr a půl od sebe.
 • Postačí běžná zemina ze zeleninového záhonu, kterou můžeme vylepšit kompostem.
 • Sazenice bílého a červeného rybízu vysadíme o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce – tím položíme základ nového pevného keře. Výhony nad zemí zkrátíme na 10-20 cm.
 • Černý rybíz sázíme jen o trochu hlouběji než rostl. Stejně ho ale seřízneme. Později z keřů vyřezáváme čtyřleté výhony a pro kvalitu sklizně necháme keř zahoustnout slabými pruty.
 • Dbáme, abychom měli alespoň dva keře černého rybízu, každý od jiné odrůdy, ale vzájemně se opylující. Budou mít vyšší úrodu. 
 • Množení rybízů je snadné – množíme buď hřížením nebo srpnovými či zimními řízky.

Sladká sklizeň a rybízové víno

Zpracovávat můžeme samostatně bílý, červený i černý rybíz. Skvělé jsou marmelády a zavařeniny, mražený rybíz přijde v zimě vhod na koláče. Výborné je také rybízové víno. Ale pokud bychom čekali z červeného rybízu automaticky červené víno, byli bychom překvapeni jeho bílou či růžovou barvou. Pokud si přejeme opravdu sytě červené, je dobré kombinovat červený (80%) a černý rybíz (20 %). Kromě pěkné barvy bdue mít víno i plnější chuť.

Postup:

 • Oprané odrolené kuličky nasypeme zhruba do poloviny láhve, ve které se budou kvasit.
 • Dolijeme sirupem z vody a cukru (1 l vody + cca 300 g cukru svaříme, necháme vychladnout a přidáme kvasinky). Láhev či demižon by měl být plný asi ze 2/3, jinak při bouřlivém kvašení přetéká.
 • Kvašení trvá 3-5 týdnů, podle teploty prostředí (optimum 15-20 °C). Konec je tehdy, když přes kvasnou zátku nebo rourku na demižonu už neprobublávají žádné bublinky a kuličky klesají ke dnu.
 • Nádobu dolijeme až po okraj a asi za dva týdny opatrně stáčíme tak, aby se do láhví nedostal kal. Víno v láhvi ještě dokvašuje, zátky by proto měly propouštět kysličník při něm vznikající.
 • Víno ukládáme tak, aby zátka byla namočená a teplota prostředí nepřesáhla 14 °C.

Tipy pro vynikající víno:
Pokud se nám nechce rybíz drhnout, můžem jej protáhnout odšťavovačem opraný i s třapinami . Na 2,5 kg ovoce přidáme 2,5 l vody svařené s 0,9 kg cukru, postupujeme podle návodu uvedeného výše. Toto víno bude trochu trpčí, ale výraznější a plnější chuti.

Nejjemnější a nejvoňavější víno pak gurmáni připravují tak, že oprané ovoce dobře rozmačkají, nechají nadivoko kvasit 2-3 dny a denně je několikrát zamíchají. Na vrchu nádoby se tvoří klobouk ze slupek. Za dva, či tři dny se šťáva slije přes plátno, pak už platí výše uvedený postup.

Džemy a marmelády

 • Rané rybízy můžeme přidávat do džemů k jahodám nebo třešním. Jahody samy neželírují, nezralý rybíz jim dodá pektin a výraznou chuť.
 • Pozdější odrůdy rybízu můžeme zpracovat na rosoly, džemy či marmelády.
 • Plně dozrálý rybíz je skvělý pro přípravu šťávy samotný nebo ve směsích s malinami nebo letními jablky, skvělý je i v kombinaci s černým jeřábem.

Samostatnou kapitolou je černý rybíz díky své výrazné, jeidnečné chuti a vysokému obsahu vitamínu C. Rosol či marmeláda z něj oživí chuť vánočního lineckého pečiva. Černý rybíz se také dobře suší a mrazí. Koláč se směsí borůvek a černého rybízu má výraznější chuť. Čaj ze sušeného rybízu příjemně překvapí svou chutí i vůní.

Pro Receptář Ivan Dvořák, foto Shutterstock.cz

Akční letáky