Jak pěstovat živé kameny
Zdroj: Navamin / Shutterstock.com

Živé kameny: Úžasná rarita, kterou můžete mít doma. Jak je správně pěstovat?

Živé kameny od klasických kamínků téměř nerozeznáte. Jde o dva tlusté masité listy, které k sobě rostou přitisklé. Tělíčka mohou být různě barevná a uprostřed jsou rozdělena zářezem. V tomto zářezu se objevují malé květy bílé, růžové či žluté barvy. Sukulenty kvetou po dvou letech a připravte se na to, že rostlina roste velmi pomalu.

Zdroje: izahradkar.czwww.ceskestavby.czwww.dumazahrada.cz

Živé oblázky jsou dlouhodobou pokojovou rostlinou, která je velmi originální a zajímavá. Je tedy nutné najít světlé stanoviště a přímé slunce. Když nemají dostatek světla, tak ztrácí barvu, blednou a jsou nevzhledné. Světlo potřebují i v průběhu zimy a také při klíčení.

Pokud jste živé kameny někdy viděli, jistě jste je chtěli. Jde totiž o raritu a sukulent, který není při dodržování určitých zásad těžké vypěstovat. Dejte si je klidně na parapet a jednou za čas je zalijte. Rozhodně se nebojte, že by uschnuly, jejich zálivka opravdu má být minimální. Pokud byste to s vodou přeháněli, mohou klidně i uhynout.

Živé oblázky rostou pod zemí a na povrchu mají pouze vrcholky listů Živé oblázky rostou pod zemí a na povrchu mají pouze vrcholky listů Zdroj: Shutterstock.com

V zimě převlékají listy

Během zimy je nezalévejte vůbec. V zimě rostlina převléká listy, proto se neděste, když začnou uvadat. Na jaře vás čekají listy nové a svěží. V létě je pak zalívejte lehce jednou za dva týdny, aby mohl substrát dostatečně proschnout. Rozhodně je však nenechávejte zmoknout, to jim nesvědčí.

Živé oblázky rostou pod zemí a na povrchu mají pouze vrcholky listů, je tedy nutné je pěstovat v hlubokých květináčích, aby měly pro svůj růst dostatek prostoru.

Měkký živý kámen nekupujte

Také si ověřte pevnost rostlinky, měkký kamínek nekupujte. Ukazuje totiž, že není kvalitní a nebylo o něj správně pečováno. Nejspíš byl hodně zaléván a hnije. Brzy by vám tedy pošel.

Substrát, ve kterém živé kameny pěstujete, by měl být univerzální a důležitá je jeho propustnost. Také by měl obsahovat malý obsah humusu, dusíku a pH kolem 6. Někdo však upřednostňuje substrát z praného písku.

Rozhodně tento unikátní sukulent zkuste vypěstovat. Vypadá skvěle a vaši zahradu, balkón či parapet oživí. Jde totiž o něco tak zajímavého, že se na něj každý bude chtít podívat a vy se budete cítit jako pyšný pěstitel.

Akční letáky