Nemají vysoké nároky, dlouho a přebohatě kvetou. Jiřinek je obrovské množství, proto je botanici rozdělili do několika skupin. Představíme si šest typů.

Půvab prostých květů

Jednoduché variety působí skromně. Dobře viditelný střed s trubkovitými kvítky je snadno přístupný pro včely i jiné opylovače, kterým na podzim poskytuje cennou potravu. Obklopuje ho zpravidla jedna řada mnohdy mírně se překrývajících jazykovitých květů. Díky prosté stavbě se tyto variety s ostatními rostlinami na záhonu velmi dobře snášejí. Působivého efektu docílíme výsadbou do větších skupin.

Pestrý květový náhrdelník

Náhrdelníkovité jiřinky jsou zajímavým šlechtitelským výtvorem. V základu se podobají jednoduchému úboru, také mají otevřený terč a řadu větších jazykovitých květů. Bonusem je charakteristický vnitřní kruh kratších, často výrazně kontrastních korunních plátků. Patří k nejpestřejším v celém rodu. Květenství měří v průměru 10 až 15 cm.

Květenství jako barevný kaktus

Kaktusovité variety nelze s ostatními zaměnit, protože mají unikátní „bodlinatá“ plná květenství s dlouhými, štíhlými, zašpičatělými, jakoby do ruličky nazpět stočenými jazykovitými květy, které jsou buď rovné, nebo směrem ke středu prohnuté. Pěkně vypadají nad deštníkovitými úbory řebříčků.

Dekorativní jiřinky

Dekorační skupinu vídáme nejčastěji. Bohaté, dvojitě plné úbory mohou být jednobarevné, ale i pestré, se skvrnami či jemným žíháním. Široké, ploché anebo mírně stočené korunní lístky zcela skrývají středový terč. Kultivary s okázalým květenstvím o velikosti talíře se stávají nepřehlédnutelnou dominantou každého záhonu.

Kulatá květenství pomponek

Pomponkovité jiřinky vynikají dokonale zaobleným tvarem plných úborů s perfektně uspořádanými, dovnitř zahnutými jazykovitými květy s tupou až zakulacenou špičkou. Kompaktním květenstvím sluší doprovod jemných krásenek, sporýšů, fenyklu či okrasných trav. Pomponky nepřesahují velikost 5 cm. Aby patřičně vynikly, sázíme je plošně.

Podzimní lekníny na suché zemi

Leknínovité variety mají zvláštní kouzlo. Úhledné, poměrně mělké plné úbory se skládají ze širokých, plochých nebo mírně dovnitř či nazpět prohnutých okvětních lístků. Připomínají rozvitý leknín. Mají pevné stonky. Floristé je s oblibou používají do kytic s bohatým, vznešeným vzhledem. Velikostně se dělí na střední, malé a miniaturní.