Rakytník řešetlákový obsahuje mnohonásobně více vitaminu C než citrusy a také všechny v tucích rozpustné vitaminy A, D, E a K. Je i zdrojem vitaminů skupiny B a spousty dalších látek, které působí příznivě na naše zdraví. Mezi ně patří hlavně flavonoidy (rutin, kvercetin nebo kemferol), dále karoteny, lykopen, zeaxantin i jiné látky s antioxidačními účinky.

Zlaté plody rakytníku

Rakytník řešetlákový je velmi pohledný keř až stromek. Rozložité větve s úzkými, stříbrošedými listy i kůrou se na podzim obalí zářivě oranžovožlutými plody.

Rakytník je dvoudomý, je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu – nejlépe několik samičích na jednu samčí, umístěnou po větru. Při výsadbě doporučujeme označit si samce a samici.

Drobné oválné plody zrají od konce srpna. Jsou mírně nakyslé a mají jemnou ananasovou příchuť. Obsahují vzácné rostlinné silice a vitaminy A, řady B, PP, E, minerály a enzymy, velmi vysoký je obsah vitaminu C. Rakytník je díky svému složení posilujícím přírodním prostředkem, který dodává tělu důležité látky, zvyšuje jeho odolnost a působí celkově tonizačně.

Z plodů rakytníku můžete připravit výtečný mošt, šťávu, želé, kompot, marmeládu. Ze sušených plodů lze uvařit osvěžující nálev či odvar.

Pěstování rakytníku

  • Keři postačí chudé písčité a štěrkovité, propustné půdy, nejlépe zásobené vápníkem.
  • Díky hlubokému kořenovému systému a houževnatosti prospívá i na prudkých svazích, které zároveň zpevní.
  • Zálivka zajistí bohatou násadu plodů.

Odrůdy využívané v ovocnářství pocházejí ze Sibiře a jsou velmi odolné – doporučujeme odrůdy Hergo, Leikora, Frugana, Polmix (opylovač).