Brambořík (Cyclamen persicum)
Tato půvabná květina, vyšlechtěná do mnoha velikostí a nádherných barev a tvarů květů, kvete od pozdního podzimu do začátku jara. Většinou se pěstuje jako jednoletá rostlina, ale vyhazovat jej po sezóně je přitom velká škoda. Když necháme na jaře hlízy vyschnout, přes léto odpočívat a v září je vysadíme do substrátu tak, aby třetinou vyčnívaly, brambořík o Vánocích znovu vykvete.
Během kvetení brambořík potřebuje :
- Substrát by neměl nikdy vyschnout. Nezaléváme však na hlízy. chladno
- jasné rozptýlené světlo, ne však přímé slunce
- každé dva týdny tekuté hnojivo
- raději těsnější kořenáč
- dostatečnou zálivku přes misku s vodou
Při teplotách v rozmezí 12 až 15 °C vydrží kvést dlouho, při vyšších teplotách začne žloutnout a rychle odkvete. Bramboříku prospívá těsnější kořenáč.
Květinu lze množit semeny. Kvetoucí rostlinu lze také mnohdy množit dělením ještě nerašících hlíz.
Pokojové květiny jsou tou nejkrásnější ozdobou svátečního pokoje či domu. A nejlépe krásně kvetoucí pokojové rostliny, rozkvétající v čase vánočním. Interiéru dodají kouzlo, které žádná dekorace nikdy nepřinese. Řada z nich však potřebuje speciální zacházení, aby kvetla a prospívala po mnoho let.
Azalka (Rhododendron simsii)
- Azalky po celou dobu vegetace vyžadují světlé, ale především chladné stanoviště.
- Potřebují propustný substrát s nižší hodnotou pH.
- Vyhovuje jim širší, mělký kořenáč, neboť kořeny rozprostírají do šířky a nekoření hluboce.
- Zaléváme je tak, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale nikoli mokrý.
- Přihnojujeme je hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny, které nesmí obsahovat vápník, nebo speciálním hnojivem pro rododendrony a azalky.
- Vývin nových květů podpoříme odstraňováním starých, již odkvetlých.
Hvězdník (Hippeastrum cultivars)
Z velké cibule hvězdníku vyrůstají jeden nebo dva poměrně vysoké a silné lysé stvoly, na kterých se objeví dva až čtyři krásné květní kalichy podobné liliím. Vydrží kvést několik týdnů a jsou k dostání v různých barvách.
V době květu vyžadují dostatek světla, nesmějí vyschnout.
Hvězdník kvete za normálních okolností na jaře a k vánočnímu pěstování se příliš nehodí. Přesto bývají před Vánoci k dostání kvetoucí rostliny. Tyto hvězdníky mívají upravené cibule speciálním rychlením, nebo jsou pěstovány bez klidového období.
Za příznivých okolností vykvetou znovu začátkem léta. Ani pro zkušené pěstitele ovšem není snadné rostlinu zachovata zároveň přimět kvést. Když ztratí květy i listy a cibule přijde o klidové období, které by mělo trvat až osm týdnů, vyrostou pak už jen listy, nikoliv květy.
- Rostlina dobře snáší suchý vzduch.
- Vyhovuje jí běžný hlinitý substrát. Cibule z něj může z části vyčnívat.
- Vyžaduje hnojivo s obsahem draslíku.
- Každoročně ji přesazujeme do stejného květináče, ale s novou zeminou.
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata)
Tato vděčná pokojová rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Při zajištění vhodných podmínek v zimě bohatě kvete.
Paní Zdeňka Sikorová z Bystřice se s námi podělila o úspěšný recept na jeho celoroční pěstování, které vyústí v mohutné vánoční kvetení:
- Vždy na jaře, po 15. květnu, kaktus přesadím a zavěsím ho do koruny ovocných stromů.
- Jednou za čtrnáct dnů jej přihnojím Kristalonem květ nebo kopřivovou jíchou.
- Zalévám stejně jako muškáty, někdy postačí dešťové srážky.
- Venku kaktusy pěstuji do konce srpna a pak je přenesu do na severní či západní okno domů a naposledy je zaliji.
- Asi za šest týdnů, po které se rostlina nesmí zalévat, se na konečcích stonků objeví malinkatá poupátka. Poté kaktusy osprchuji a postavím je do světlé, ale chladné chodby.
- Moje maminka vánoční kaktus léta pěstovala na skříni v chladné ložnici s okny k severu, dorostl do gigantických rozměrů a každoročně nádherně kvetl. Hlavní je vydržet 6 až 8 týdnů nezalévat!
- Kaktusy je dobré umístit na konečné stanoviště v době, kdy jsou poupátka velká asi 1 až 2 mm, aby je rostlinka neshodila. Kaktusy jsou také citlivé na změnu prostředí, proto je nepřenáším ani neotáčím.
- Během kvetení je asi dvakrát přihnojím Kristalonem květ.
- Po odkvětu odnesu kaktusy zpátky do sklepa, nepřihnojuji je, občas zaliji a opět čekám na polovinu května, kdy jim dopřeji letnění.