obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstujeme ze semínek: K čemu jsou dobré sadbovače?

Při předpěstování sazeniček mají plastové sadbovače mnoho výhod. Nedovolí nám sít příliš hustě a semenáčky mají dostatek prostoru pro zdravý vývoj. A poté je snáze a bez poškození přesadíme.

Pokud pěstujeme rostliny s dlouhou vegetační dobou od semínka, vyséváme je nejprve do mělkých nádob nebo sadbovačů. Poté, co vzejdou a vytvoří alespoň dva pravé lístky, přesazujeme je do větších květináčů. Může se zdát zbytečné kupovat sadbovače, když pro první fázi předpěstování poslouží například i plastové krabičky, ve kterých se prodávají zatavené potraviny. Sadbovače jsou ovšem pro rostliny komfortnější a usnadní nám následné přesazování. Mají podobu plat s jednotlivými komůrkami. Při šetrném zacházení je můžeme používat opakovaně po mnoho let, na rozdíl od mnohem dražších jiffů či tablet pro jednorázové použití. Někteřé pěstitelé semena nejprve hustě vysejí do společných misek a poté semenáčky přepichují do sadbovačů. Tento postup do určité doby šetří místo a je vhodný, pokud nemáme zcela spolehlivé osivo, ale zase znamená práci navíc. Do komůrek sadbovače můžeme rovněž vysít semena dvě jako pojistku a slabší semenáček případně odstranit. 

semenáčky paprik v sadbovači semenáčky paprik v sadbovači Zdroj: Shutterstock.com / Anest

Semenáčky v plástvích

  • Výhodou oproti setí volně do substrátu je, že nám brání sít příliš hustě, což je sazenička rajčete připravená k přesazení ze sadbovače sazenička rajčete připravená k přesazení ze sadbovače Zdroj: Shutterstock.com / Allexxandar častou chybou.
  • Semenáčky se z nich snáze přesazují. Každý má svůj malý kořenový bal, nepropletený se sousedy.
  • Při přesazování můžeme celý kořenový bal z komůrky vyšťouchnout tupým koncem tužky skrze drenážní otvor ve dně. Nebo zajedeme podél okraje vidličkou a sazeničku vyjmeme. Semenáčky nikdy nebereme za křehký zranitelný stonek! Uchopíme je za kořenový bal a v případě nutnosti za listy.
  • Další výhodou jednotlivých komůrek je snadné oddělení a označení různých druhů a odrůd předpěstováváných rostlin.

 

Plata lze pořídit s různě velkými komůrkami, které volíme podle velikosti rostlin v době přesazování. Využít je můžeme jak pro první fázi předpěstování u rostlin s dlouho vegetační dobou, tak například pro předpěstování sadby salátů, kterou z nich přesadíme rovnou na záhon.

Sadbovače umístíme na podmisky odpovídající velikosti – tácy nebo pekáče. Drenážními otvory a podmiskou by měly být opatřeny i jiné výsevní nádoby, pokud sadbovače nepoužíváme, jinak snadno dojde k přelití semenáčků.

Akční letáky