obrázek z archivu ireceptar.cz

Pěstujeme ze semínek: K čemu jsou dobré sadbovače?

Při předpěstování sazeniček mají plastové sadbovače mnoho výhod. Nedovolí nám sít příliš hustě a semenáčky mají dostatek prostoru pro zdravý vývoj. A poté je snáze a bez poškození přesadíme.

Pokud pěstujeme rostliny s dlouhou vegetační dobou od semínka, vyséváme je nejprve do mělkých nádob nebo sadbovačů. Poté, co vzejdou a vytvoří alespoň dva pravé lístky, přesazujeme je do větších květináčů. Může se zdát zbytečné kupovat sadbovače, když pro první fázi předpěstování poslouží například i plastové krabičky, ve kterých se prodávají zatavené potraviny. Sadbovače jsou ovšem pro rostliny komfortnější a usnadní nám následné přesazování. Mají podobu plat s jednotlivými komůrkami. Při šetrném zacházení je můžeme používat opakovaně po mnoho let, na rozdíl od mnohem dražších jiffů či tablet pro jednorázové použití.

semenáčky paprik v sadbovačisemenáčky paprik v sadbovačiAutor: Shutterstock.com / Anest

Semenáčky v plástvích

  • Výhodou oproti setí volně do substrátu je, že nám brání sít příliš hustě, což je

    sazenička rajčete připravená k přesazení ze sadbovačesazenička rajčete připravená k přesazení ze sadbovačeAutor: Shutterstock.com / Allexxandar

    častou chybou.
  • Semenáčky se z nich snáze přesazují. Každý má svůj malý kořenový bal, nepropletený se sousedy.
  • Při přesazování můžeme celý kořenový bal z komůrky vyšťouchnout tupým koncem tužky skrze drenážní otvor ve dně. Nebo zajedeme podél okraje vidličkou a sazeničku vyjmeme. Semenáčky nikdy nebereme za křehký zranitelný stonek! Uchopíme je za kořenový bal a v případě nutnosti za listy.
  • Další výhodou jednotlivých komůrek je snadné oddělení a označení různých druhů a odrůd předpěstováváných rostlin.

 

Plata lze pořídit s různě velkými komůrkami, které volíme podle velikosti rostlin v době přesazování. Využít je můžeme jak pro první fázi předpěstování u rostlin s dlouho vegetační dobou, tak například pro předpěstování sadby salátů, kterou z nich přesadíme rovnou na záhon.

Sadbovače umístíme na podmisky odpovídající velikosti – tácy nebo pekáče. Drenážními otvory a podmiskou by měly být opatřeny i jiné výsevní nádoby, pokud sadbovače nepoužíváme, jinak snadno dojde k přelití semenáčků.

Akční letáky