Můžete si založit třeba jen malý záhonek. Vlastní čerstvá cibule má říz, a především si můžete vybrat z mnoha odrůd podle chuti, různě barevné. Ale je třeba přitom respektovat jednu skutečnost. Cibule je velmi citlivá na délku dne. Existují cibule dlouhodenní a cibule krátkodenní:
Dlouhodenní cibule jsou přizpůsobené našim klimatickým podmínkám a tvoří kvalitní cibule při délce dne 14–16 hodin.
Krátkodenní odrůdy potřebují k tvorbě cibule délku dne kolem 12 hodin a proto na naše podmínky dlouhého dne často reagují tím, že tvoří drobné, předčasně zrající cibule a často vybíhají do květu.
Pozor také na odrůdy salátových cibulí, přizpůsobené pěstování na jihu Itálie, Španělska či Řecka. Mohou, ale také nemusí být vhodné pro naše podmínky.
Několik rad pro ty, kterým se pěstování cibule nedaří: |
|
Vyberte si svoji odrůdu
Z obřích salátových cibulí jsou osvědčené odrůdy Globo (žlutá) a Blanco duro (bílá). Tyto cibule jsou mírnější chuti, obsahují méně siličnatých látek a oceníte je, pokud vám ostrá cibule nevyhovuje. Všechna plus mají však i druhou stránku – u těchto cibulí je to nízká skladovatelnost. K tomu, aby salátové cibule dorostly obřích rozměrů, potřebují dlouhou vegetační dobu. Na rozdíl od běžných cibulí nezalamují nať počátkem srpna, ale pokračují ve vegetaci do podzimu.
Tip: Účinným receptem, jak získat velké cibule, je „natažení“ jejich vegetace do jarních měsíců a předpěstování sadby podobně, jako je to běžné u pórku.
Vysejte semínka do skleníčku nebo za okno již v polovině února, nejdéle počátkem března, a na záhon je vysaďte koncem dubna.
Tak se téměř určitě dočkáte obřích cibulí.
Pro vás, kteří vyžadujete dobře skladovatelné cibule a potrpíte si na ostrou cibulovou chuť i aroma, je na trhu osvědčená plochá odrůda Štutgardská a kulaté odrůdy Alice a Všetana. Výbornou skladovatelnost má rovněž odrůda Dagmar, soudkovitý typ s hnědou slupkou a dobře zataženým krčkem cibule. I v běžných podmínkách je výborně skladovatelná až do jara.
Pro Receptář Peter Gajdoštin, foto archiv autora