Obliba asijských léčivých rostlin stale stoupá. Není divu, čínská medicína je má prověřené tisíci let a v zemích, kde se používají, dosahují lidé tradičně nejvyššího věku. Je až překvapivé, jak snadno je lze pěstovat i u nás, jako pokojové rostliny, nebo i celoročně venku. Zrovna tak některé zajímavé rostliny z Jižní Ameriky. Sazenice však ještě nejsou k dostání v každém zahradnictví, navíc se vyplatí hledat kvalitu spíše než kupovat anonymní výpěstky v hobby hypermarketech, bez patřičných návodů k pěstování.

Pětilistý ženšen Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum)

Jiaogulan patří mezi tradiční čínské „byliny nesmrtelnosti". Při sčítání obyvatelstva v Číně bylo zjištěno, že v oblastech, kde se pravidelně pije čaj z této rostliny, žije nejvíce lidí starších 100 let. Také zde bylo daleko nižší procento úmrtí lidí na rakovinu.

Název "Pětilistý ženšen" si rostlina vysloužila díky obsahu gypenosidů, které jsou velmi podobné ginsenosidům, obsaženým v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ten se však na rozdíl od Jiaogulanu velmi obtížně pěstuje a kvalitní produkty z něho jsou proto drahé.

Pupečník asijský, Gotu kola (Centella asiatica)

Gotu kola patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny asijského léčitelství.

Před meditací jej tradičně užívali jogíni v Himálajích. Šálek čaje z pupečníku s medem pomáhá vyvážit pravou a levou hemisféru mozku, navodit stav harmonie. V Asii jsou listy též přidávány čerstvé do zeleninových salátů, nebo se vaří jako zelenina.

Angínovník (Belamcanda chinensis)

Podmanivé květy různých barev, které vykvétají postupně a zdobí velmi dlouho, nejsou zdaleka tím jediným, co angínovník nabízí. Mladé listy obsahují léčivé glykosidy, které jsou účinné při angíně a jiných krčních zánětech, chrání též hlasivky. Mladý list se jednoduše pomalu žvýká, lze z něj také připravit kloktadlo.

Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

Zázrakem přírody je tato sladká rostlina, která obsahuje sladidlo necukerné povahy steviosid, 200 až 300x sladší než cukr.
Listy lze používat čerstvé i sušené. Sladidlo je rozpustné ve vodě, proto můžete jednoduše vyluhovat 1–2 čerstvé listy, nakrájené na malé kousky, přímo v čaji a ochutit citronem. Hodí se pro přípravu zdravých sladkostí.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamoides)

Rakytník je půvabný keř až stromek s úzkými stříbřitými listy a zářivě oranžovými plody.

  • Plody jsou velmi ceněné pro velmi vysoký obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a řady dalších prospěšných látek.
  • Mají posilující vlastnosti, jsou výborné pro regeneraci organismu.
  • Olej z plodů má obdivuhodné léčivé účinky např. při žaludečních vředech, ale i řadě dalších onemocnění.

Plody můžete přímo konzumovat, nebo z nich vyrobit džemy, sťávy, likéry.

  • Rakytník je dvoudomý, proto je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu, nejlépe jednu samčí a více samičích. Samičí rostliny kvetou žlutě, samčí hnědě.
  • Rakytník je velmi odolný, potřebuje pouze propustnou půdu a trochu vláhy.
  • Netrpí chorobami ani škůdci, hodí se i ke zpevňování prudkých svahů.