Zdroje: www.bhg.com, www.lifee.cz, gardenerspath.com

Milované petúnie

Petúnie jsou také u nás dobře známé a oblíbené rostliny, které zdobí nejeden parapet či závěsný květináč na zahradách. Často jsou používané také ve veřejné zeleni a prostě všude tam, kde chtějí pěstitelé krásnou zeleň a bohaté kvetení po celé léto. Pokud se vám daří jejich pěstování a milujete všechny možné varianty těchto ohromně zdobných rostlin, pak si „noční oblohu“ prostě zamilujete. Ale jsou tu i další.

Autor z kanálu GrowJoy vám ve videu stručně popíše, jak se o tuhle snovou krásku postarat:

Zdroj: Youtube

Noční obloha a další fantastické fialové petúnie

Odrůda Night sky je skutečně neobyčejně krásná a jistě vám připomíná snímky noční oblohy. Fialový základ s bílými tečkami prostě evokuje tolik oblébené téma galaxie, které se před několika lety objevilo jednak v oblékání, ale také díky kvalitnímu tisky na všech možných doplňcích jako jsou školní potřeby, batohy nebo velkoformátové tisky a textilie na zeď. Milujete-li fialovou, pak si nenechejte tuhle nepřehlédnutelnou variantu petuniií ujít.

Věřte, že na paletě fialkových, purpurových a lila petúnií najdete veliké množství druhů a jeden je krásnější než druhý. Představme si některé další, které by vás mohly zajímat.

Nádherné jsou také fialkové či lila květy s tmavým žilkováním vycházejícím ze středu. Jde o varianty Daddy Blue, Supertunia Bordeaux či Supertunia Priscilla.


Nebývalou podívanou nabízí také květy s proužky od středu ven, které připomínají pruhování jako na paraplíčku. Úžasná je například Shock Wave Purple Tie Dye, jejíž název napovídá, že vypadá jako batikovaná. Podobná a neméně krásná je také Grande Supertunia Mini Vista Violet Star.

Dramatický vzhled můžete čekat od temné Black Cat, která je až černá a s typicky sametovým nádechem květu.

Fialové plnokvěté varianty jsou například Double Cascade Blue, která je také velmi tmavá nebo purpurová Double Madness Lavender.

Kráska s názvem Midnight Gold je temně fialová s krémovými okraji, podobá se jí například také Hulahoop Blue, která má však středy do modra a kraje okvětních plátků sněhobílé. Fantastické jsou i Cascadias Rim Violet.

Pěstování petúnií

Pěstební podmínky petúnií se příliš neliší. Jsou to letničky, které potřebují hodně slunce, propustnou půdu nejlépe obohacenou kompostem a ideálně zálivku do misky nebo pod rostlinu, nikoli na list a květ.

Aby rostliny dobře obrážely a košatily se, doporučuje se zběžné zaštipování rostlin i odstraňování květů pro bohatší nakvétání a šetření sil rostliny. Jako každé letničky i petúnie je vhodné hnojit, aby byly po celou sezonu krásné a bujné.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

clanek|7836444#