Nemůžete se dočkat, až budou vaši zahradu či okna a balkony zdobit rozkvetlé petúnie? Zkuste jejich pěstování ze semen. Nese to velké výhody.
Petúnie patří mezi královny letniček a jsou oblíbenou ozdobou mnoha domovů. Pokud si je chcete pořídit ve více odrůdách, stačí si pořídit požadovaná semínka a pustit se do pěstování.
Odměnou vám bude pestrobarevná paleta nepřehlédnutelných květů, a to až do pozdního podzimu. Základní dvě skupiny, které naleznete v nabídce každé semenářské firmy, jsou drobnokvěté a velkokvěté odrůdy.
Jak pěstovat petúnie ze semen, se dozvíte v následujícím videu:
Jak na domácí výsev
Oblíbené petúnie lze jednoduše vypěstovat ze semínek a nepotřebujete k tomu ani skleník. Bude vám stačit teplé místo u okna, kde je dostatek světla. Základem úspěchu je vždy kvalitní osivo. V současné době jsou na trhu již jen peletizovaná semena, tedy osivo špičkových hybridů. Jeho klíčivost je přes 90 %.
Čím dříve zasejete, tím dříve se dočkáte květů
Zkušení pěstitelé už možná pečují o pučící semínka, petúnie se totiž vysévají už od konce února, nejlépe do konce března. Semena petúnií jsou velmi drobná, 1 g obsahuje kolem 10 tisíc semen. Pořízené osivo vysévejte na urovnaný povrch substrátu a pouze ho lehce přitiskněte.
Oblíbené petúnie lze jednoduše vypěstovat ze semínek a nepotřebujete k tomu ani skleník.
Jaký zvolit substrát
Pokud si chcete zajistit dobré vyklíčení semen, je nutné použít správný substrát. Raději nepoužívejte zeminu ze záhonu, mohla by v sobě ukrývat zárodky mnoha chorob a škůdců. Nejjednodušším způsobem je pořídit si výsevní substrát přímo na petúnie, anebo univerzální pro letničky.
Světlo, teplo a voda
Aby proběhlo klíčení semen co nejlépe, přikryjte nádobu se semínky plastovým víkem s otvory, dosáhnete tak skleníkového efektu a brzy se dočkáte viditelného růstu. Nádobu umístěte na dostatečně světlé, slunné a teplé místo, kde se pohybuje průměrná teplota okolo 20 stupňů. Po vyklíčení je třeba teplotu snížit na 16 až 18 °C.
Semínka vyžadují také pravidelný přísun vody, nejlepší je jemné rosení pomocí rozprašovače. Dodá vláhu tak akorát a nehrozí nebezpečné přemokření. V prvních 5 až 10 dnech po výsevu udržujte substrát mírně vlhký. Ve chvíli, kdy klíčící rostliny vytvoří kořenový systém, vlhkost substrátu snižujte. Aby kořen prorostl do substrátu, musí v něm mít dostatek vzduchu.
Každý den větrejte
Jakmile se objeví první klíčky, každý den víko na chvíli otevřete, aby mohly petúnie dýchat a nehrozilo riziko vzniku škodlivých plísní. Čerstvý vzduch navíc trochu zpomalí růst a dodá rostlinkám čas k jejich získání na síle.
Pokud se mezi malými rostlinami objeví slabé kusy, zbavte se jich.
Zbavte se slabších jedinců
Pokud se mezi malými rostlinami objeví slabé kusy, zbavte se jich. Nevyrostly by z nich kvalitní květiny a zbytečně by ubíraly živiny těm zdravým. Pokud jsou malé petúnie moc blízko sebe, je nutné je rozesadit, aby se mohly dostatečně rozrůstat.
Nastává fáze vysazování
Jakmile vyrostou rostliny v sazenice s prvními pravými listy, je dobré jim před přesazením lehce zkrátit kořínky. Rostlinu opatrně vytáhněte pomocí pinzety a kořínek zkraťte tak o jednu třetinu. Díky tomu získá petúnie na síle. Poté ji zasaďte do truhlíku či květníku s prosátou zeminou. Jen pozor, mělo by to být až po posledních jarních mrazech.