Petúnie jsou královnami truhlíkových květin, kterým to dokonale sluší i v závěsných nádobách. Pokud chcete, aby vám jejich nádherné květy zpříjemnily letošní sezónu, dopřejte jim vše, co vyžadují! A není toho mnoho. Máme pro vás pár tipů, které zaručené fungují!

Chcete se dozvědět o pěstování petúnií více? Podívejte se na YouTube video na kanálu ROK ZAHRADNÍKA:

Zdroj: Youtube

Petúnie neboli lidově petunky

Jedná se o něžné květiny, které jsou u nás značně populární a bývají nádhernou dekorací mnoha balkonů, teras, okenních parapetů i zahrad. K jejich vypěstování došlo během 19. století pomocí křížení a v současné době je jich na trhu neskutečné množství rozličných druhů.

Petúnie jsou ve většině případů jednoleté rostliny s přímými i převislými stonky. Mnohdy dorůstají do délky 80 cm. Rostliny mají menší listy vejčitého tvaru s tupým nebo špičatým zakončením a různě dlouhými chloupky. Květy jsou ve tvaru kalichu a v pestrých odstínech.

Slunné stanoviště

Petúnie se vám odmění zdravým růstem a bohatou květenou, pokud je umístíte na teplé místo s dostatečným množstvím slunečních paprsků, kam budou dopadat alespoň 6 hodin denně. Díky tomu se budou nově vznikající poupata také mnohem rychleji rozvíjet.

Naprosté divy dělá vhodná zemina

Pokud chcete dopřát petúniím to nejlepší, vždy použijte k jejich pěstování odpovídající substrát. Květinám se velice dobře daří v dobře odvodněné půdě, která je smíchaná s rašelinovým mechem nebo hnojem. Použít lze i běžnou zahradní zeminu, ale dodejte ji živiny kompostem. 

Zálivka ve správné míře

U petúnii je důležitý i správný přísun vody. Pokud je jí nedostatek, květy jsou slabé a ovadlé. V případě nadbytku může dojít i k naprostému úhynu celé rostliny. Petúnie vyžadují mírnou zálivku a lehce provlhlou půdu. 

Zalévejte je tedy vždy až ve chvíli, kdy rostlina veškerou vlhkost spotřebuje. Nikdy však nesmí přeschnout. Během parných letních dní dodávejte vláhu pravidelně, nejlépe ráno nebo večer. Zabráníte tak odpařování vody a případnému popálení listů.

Podpořte rostliny prořezáváním

Celkové rozrůstání rostliny, tedy i větší množství květů, příznivě ovlivníte prořezáváním. Jakmile bude mít výhony dlouhé tak 20 cm, zkraťte 3 až 4 stonky na polovinu, a to těsně nad kolenem stonku. Pod každým řezem se postupně vytvoří 2 i více nových výhonků, kde vzniknou nová poupata.

Odkvetlé květy odstraňte

Nezapomeňte během sezóny pravidelně odstraňovat zvadlé, suché a vybledlé květy, a to včetně semeníku. Rostlina bude díky tomu vytvářet více nových květů.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.cz, www.receptyprimanapadu.cz