klikva velkoplodá (Oxycoccus macrocarpus) tvoří keříky se střídavými, kožovitými, stálezelenými listy. Patří do čeledi vřesovcovicých rostlin, čemuž odpovídá i její vzhled. Planě roste v severní části Evropy a Asie i v Severní Americe. Podobně vyhlíží i klikva bahenní (Oxycoccus palustris), jejímž původním domovem jsou zamokřená rašeliniště a horské louky Severní Ameriky a Sibiře. Z těchto dvou druhů vznikla většina kulturních odrůd klikve, které se pro užitek i krásu pěstují na zahradách. Jsou ideálním doplňkem zahradního vřesoviště.

Vyšlechtěné klikve vynikají velkými plody

Plody klikve jsou bobule podobné borůvkám. Odlišují od nich ale jasně červenou zářivou barvou, jsou výrazně lesklé. Mají kyselou, pikantní chuť. Nabízené kulturní odrůdy mají, na rozdíl od planých rodičů, neobyčejně veliké plody - do krabičky od zápalek se jich vejde nejvýše pět.

Klikva vytváří dlouhé tenké poléhavé výhonky dorůstající do výšky deseti centimetrů, na nichž jsou drobné stálezelené lístky. Z větví vyrůstají během vegetace kratší vzpřímené výhonky, nesoucí květy.

Rostlina potřebuje kyselé prostředí

Klikve bezpodmínečně vyžadují kyselou půdu, obohacenou čistou rašelinou. Ve vápenité půdě je třeba ji pěstovat v nádobách, nebo kapsách oddělující substrát od okolí.

Ke hnojení, které rostlina k dobrému růstu a plodnosti potřebuje, zásadně používáme hnojiva bez vápenné složky.

  • Na jaře v období plného růstu přihnojujeme rostliny dusíkatými hnojivy ve čpavkové formě.
  • V době nástupu kvetení a růstu plodů využíváme více hnojiva fosforečná a draselná.

Se sazeničkami je třeba zacházet citlivě

Klikvy začínají plodit čtvrtým rokem po výsadbě, kdy rostliny pokryjí povrch půdy.

Kořenová soustava klikvy sahá pouze do hloubky 10 cm. Kořeny téměř nevytvářejí kořenové vlášení, proto se zakoupenými sazeničkami zacházíme velmi opatrně, abychom kořenový systém mladých rostlinek nepoškodili. Soudí se, že rostlina klikvy v půdě roste v symbióze s mikroorganismy, které jí nahrazují kořenové vlásky a pomáhají rostlinám v přísunu životně důležitých látek.

  • Zakoupené sazenice vysazujeme z kontejnerů na jaře či na počátku léta, do sponu 30x30 cm.
  • Sazenice po výsadbě dokonale zavodníme dešťovou vodou.
  • Po celé vegetační období nezapomínáme na vydatnou zálivku− klikva je bahenní rostlina. V době kvetení a těsně po odkvětu nezaléváme konví, ale rostliny zavlažujeme podmokem.

Pikatní příloha k masu, zdravý sirup...

Klikvové bobule jsou podobně jako plody brusinky bohaté na organické kyseliny, minerální látky, cukry, vitaminy a pektiny. Obsahují přírodní konzervační látky, takže bobule nemusíme dlouze zavařovat a sterilizovat, dík čemuž si uchovají cenné látky.

  • Lze je konzumovat syrové.
  • Výtečné jsou ve formě sirupů, nevařených džemů a kompotů.
  • Ze sušených plodů lze připravit osvěžující nálev.
  • Výrobky z klikvy mají nenapodobitelnou, lahodnou chuť. Kompoty jsou ideální přílohou k červeným masům.