Piliny jsou výborným pomocníkem na zahradě, kde je můžete efektivně zužitkovat.
Zdroj: shutterstock.com

Proč je skvělé piliny sypat do kompostu a co udělají s vaším trávníkem?

Piliny jsou jemné kousky dřeva, které vznikají jako vedlejší produkt během řezání pilou. Dají se využít všelijak. Výborným pomocníkem jsou i na zahradě, kde je můžete efektivně zužitkovat.

Piliny jsou na první pohled sice odpadovým materiálem dřeva, ale jsou užitečné nejen pro zahrádkáře a chovatele zvířata a většinou se dále zpracovávají v dřevoprůmyslu. Na zahradě se dají požít jako mulč, vyrábějí se z nich dřevěné brikety nebo dřevotřískové desky a dělá se z nich podestýlka pro zvířata.

Co piliny umí a jak je připravit k užití na zahradě

Piliny se dají v zahradě využít k mnoha účelům, jen je dobré vědět, jak na to. Mají totiž skvělou schopnost vázat vodu, což uvítají pěstované rostliny hlavní během léta. Velice pomalu se rozkládají, což může trvat i několik let a zpočátku k tomu spotřebují velký objem dusíku. V případě, že se jim nedodá mohou tento vzácný prvek rostlinám odebírat, což není úplně ideální. Proto nepoužívejte nikdy úplně čerstvé piliny, ale prolejte je hnojivem se zvýšeným podílem dusíku. Zabráníte tak jeho odčerpávání z půdy. Nejlepší jsou piliny smrkové nebo borovicové, ale použít lze i bukové či dubové.

Piliny postupným rozkladem pomalu uvolňují do půdy v okolí rostlin dusík. Piliny postupným rozkladem pomalu uvolňují do půdy v okolí rostlin dusík. Zdroj: shutterstock.com

Stromy a keře

Takto připravené piliny se náramně hodí k ovocným stromům a pod okrasné keře. Postupným rozkladem pomalu uvolňují do půdy v jejich okolí dusík. Piliny smíchejte s půdou do maximální hloubky asi 3 centimetrů, aby nedocházelo k plesnivění a nejlépe v době, kdy je zemina dostatečně vlhká. Nedojde tak k odpařování půdní vlhkosti a nebudete muset tyto rostliny tak často zalévat. A další výhoda? Nebude muset okolo dřevin s tímto mulčem tak často plít, protože zabrání růstu některým obtížným plevelům.

Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu. Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu. Zdroj: shutterstock.com

Kompost

Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu, takže jestli ho máte, neváhejte ani minutu. Smícháním se zahradními či kuchyňskými zbytky a prokládáním zeminou se vytvoří dokonalý kompost, který můžeme přidávat na všechny záhony či k okrasným dřevinám. Piliny však rozsypte rovnoměrně po celé ploše, protože kdybyste dali příliš silnou vrstvu, nemusely dobře shnít.

Záhony

Piliny se náramně hodí i na záhony s plodovou zeleninou. Bude mít skvělou výživu a plevely dostanou šanci jen v nepatrné míře. Skvělé jsou pod jahody a tykvovité rostliny, protože jim dělají skvělou ochranu před plísněmi a hnilobami. Velice dobře se hodí i k růžím a trvalkám.

Piliny se dají v zahradě využít k mnoha účelům, jen je dobré vědět, jak na to. Piliny se dají v zahradě využít k mnoha účelům, jen je dobré vědět, jak na to. Zdroj: shutterstock.com

Chodníky a cestičky

Pomalé rozkládání pilin můžete velmi dobře využít i při zakládání cest mezi květinami nebo jednotlivými záhony. Vysypanou uličku můžete obnovit klidně až po několika letech a můžete velice jednoduše změnit její původní trasu.

Piliny jsou skvělé pod jahody a tykvovité rostliny, protože jim dělají skvělou ochranu před plísněmi a hnilobami. Piliny jsou skvělé pod jahody a tykvovité rostliny, protože jim dělají skvělou ochranu před plísněmi a hnilobami. Zdroj: shutterstock.com

Trávník

Milujete udržovaný trávník? I tady se vyplatí použít piliny. Volně je rozprašte po celé ploše, přirozeně zetlí a krásně vám všechna zelená místa pohnojí.

Navíc piliny jsou naprosto ekologické a působí i dekorativně. Vlhké piliny totiž časem ztmavnou a postupně získají načervenalou barvu, která se ve vaší zahradě bude báječně vyjímat.

Zdroje:

www.optolov.ru

www.gardeningknowhow.com

www.zahrada-technika.cz

Akční letáky