V posledních letech jsou slimáci postrachem všech zahrádkářů a jejich výskyt se stává čím dál větším problémem. Pokud se vyskytnou na zahradě, mohou vám bohužel během chvilky zlikvidovat celou úrodu.

Ochraňte si tedy letošní sklizeň, máme pro vás hned několik účinných tipů, jak slimáky pokořit. Které šetrné a efektivní metody bez chemie můžete využít?

Jak připravit pivní past na slimáky? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Pavel Sýkora:

Zdroj: Youtube

Miska s pivem

Výskyt slimáků můžete značně eliminovat pomocí několika pivních pastí. Pivo je pro ně totiž dokonalým lákadlem. Stačí vykopat do půdy díru a vložit do ní otevřenou nádobu. Využít můžete i prázdnou PET lahev, u níž odříznete horní část s hrdlem. Naplňte ji pivem a počkejte až se tam slimáci utopí. Podle potřeby vyměňte vždy pivo za čerstvé.

Kvasnice

Pokud je vám piva pro slimáky líto, anebo zrovna zlatavý mok doma nemáte, lze použít i obyčejné kvasnice. Rozdrobte je do vody a roztok použijte stejně jako u pivní pasti.

Octová voda

Slimáky můžete ze svých záhonů odradit i vůní octa, funguje hlavně jablečný. Smíchejte ho v poměru 1:1 s vodou a nalijte směs do lahvičky s rozprašovačem. Octový roztok pak pravidelně aplikujte všude tam, kde se slimáci objevují.

Kávový lógr

Skvělým odpuzovačem slimáků je i kávová sedlina. Pravidelně ji rozsypávejte okolo záhonů a vytvořte tak ochrannou bariéru. Kávový lógr funguje zároveň také jako hnojivo, takže navíc prospěje pěstovaným rostlinám.

Česnek

Slimákům se nelíbí ani aroma česneku. Obsahuje totiž obrannou sloučeninu allicin, která tato zvířata odpuzuje. Rozmačkejte 2 hlavičky česneku a uvařte je v 1 l vody. Koncentrát nechte dostatečně vychladnout, a pak jej zřeďte 4 l odstáté vody. Připravenou směsí pak 1 x týdně zalévejte ohrožené záhony, nejlépe vždy večer.

Pomeranč

Slimáky můžete pochytat i do pomerančových slupek. Rozkrojte citrusy na dvě poloviny, část dužiny lehce vydlabejte, aby měli slimáci kam vlézt. Takto připravené pomeranče položte rozřízlou stranou na inkriminovaná místa a následný den stačí jen slupky se slimáky posbírat a zlikvidovat.

Související články

Zdroje: www.blog.mall.cz, www.ekoista.cz, www.aazdravi.cz