Bylinné pivoňky krásně kvetou a voní
Zdroj: Serhii Brovko / Shutterstock.com

Pivoňky: Jak a které vysazovat a jak dosáhnout co nejkrásnějších květů

Mají atraktivní, voňavé květy a pohledné listy, dorůstají značné velikosti, přitom jsou celkem nenáročné. Jejich velkou předností je dlouhověkost.

Pěstovat můžeme pivoňky bylinné a dřevité. Bylinné druhy dorůstají výšky 60-100 centimetrů, mají jednoduchá plná květenství v pestrých barvách od bílé přes růžovou, fialovou, červenou a výjimečně i oranžovou. Některé druhy výrazně voní. Květy mají v průměru okolo 10 centimetrů. Byliny na zimu zasychají až k zemi a na jaře vyrážejí od země nové rostliny s kvetoucími lodyhami.

Bylinné pivoňky

Nejznámějším druhem je pivoňka lékařská (Paeonia officinalis). Bylinné pivoňky se množí dělením matečných rostlin či řízkováním časně zjara nebo v srpnu. Řezy ošetříme fungicidy nebo dřevěným uhlím. Řízky vysazujeme do propustné zeminy stejně hluboko, jako byla původní rostlina.

Okouzlujcí křovitá pivoňka, Paeonia suffruticosa

Dřevité pivoňky

Dřevité druhy (křovité pivoňky) jsou pevnější, kromě červeně kvetoucích mohou být i žluté, s květy drobnými i velikými. Polokeře omrzají jen v nejmladších částech, obrážejí ze staršího dřeva a na nových přírůstcích kvetou. V opravdu tuhé zimě vymrznou hlouběji. Nejznámějším druhem je pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa).

Pěstování

Půdu před výsadbou pivoněk vyhnojíme, na zimu je možné k rostlinám přihodit rozleželý hnůj, který slouží i jako kryt před mrazy. Hloubka výsadby je důležitá, protože příliš utopená rostlina nekvete a trvá dlouho, než se dostane blíže k povrchu. Méně hojně pivoňky narůstají a kvetou v těžkých zamokřených půdách a na úpalu.

Pivoňka nepotřebuje přímé slunce, stačí jí polostinné stanoviště s dostatkem vody. Vydatný příděl vody potřebuje zejména v době před květem. Dřevité pivoňky, které raší velmi časně, by neměly být vysazovány na příliš teplé stanoviště. Pivoňky lze pěstovat na záhonech, pod řídkými dřevinami nebo vymezených kolech v trávníku, nejlépe na severní nebo východní straně.

Akční letáky